Nízke sadzby poistného, náročná konkurencia a právna neistota spôsobujú, že povinné zmluvné poistenie (PZP) nie je samé o sebe udržateľné.

PZP na Slovensku poskytuje desiatka poisťovní, ktoré na malom trhu vytvárajú mimoriadne silnú konkurenciu, ktorá tlačí ceny nadol. A nízka cena je v podstate to jediné, čo od tejto poistky motoristi očakávajú.

„Klient v čase uzatvárania zmluvy nehodnotí produkt z hľadiska jeho kvality, ale vyberá často iba produkt s najnižšou cenou. Pretože poistné plnenie neplynie poistenému, ale poškodenému. Navyše, súťaž o klienta udržiava tieto ceny na nízkej úrovni, pretože poisťovne majú prirodzený záujem o udržanie trhového podielu v príslušnom segmente,“ objasňuje príčiny nízkych cien na trhu s PZP Peter Majer, hovorca Národnej banky Slovenska (NBS).

Podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Viac sa zdaní majetok a spotreba, odkazuje minister financií. Zmena čaká aj daň z nehnuteľnosti

Podľa štatistík, ktoré zverejňuje Slovenská kancelária poisťovateľov (SKP) mala v roku 2019 najväčší trhový podiel na trhu s PZP spoločnosť Kooperativa s podielom viac ako dvadsaťpäť percent, nasledovala Allianz – Slovenská poisťovňa, ktorá tvorila viac ako dvadsaťdva percent trhu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa