Služby internetových bánk využíva čoraz viac ľudí. Okrem slovenských bánk o priazeň tunajších klientov bojujú aj zahraničné online banky. Vďaka tomu, že fungujú cez internet, nepotrebujú vlastnú pobočkovú sieť.

Elon Musk
Neprehliadnite

Na akciách Tesly som zarobil už 450 percent. K miliónu mám ešte ďaleko

Väčšina ľudí, ktorí využívajú online účet, ho používa ako svoj druhý účet. Hlavný účet majú naďalej v kamennej banke. No pribúda čoraz viac tých, ktorí konto v internetovej banke využívajú ako svoj hlavný či jediný účet.

Základným rozdielom internetových bánk oproti kamenným je absencia pobočkovej siete. Kým pre niektorých klientov to môže byť nepredstaviteľná prekážka, pre iných to nemusí byť žiaden problém. „Každý sám najlepšie vie, kedy bol naposledy v pobočke banky a čo potreboval vybaviť. A či to bolo niečo, čo sa nedá vybaviť online,“ vraví Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas, ktorý porovnáva produkty jednotlivých finančných inštitúcií.

Bezplatné výbery s podmienkami

Pre bežný bankový styk dnes podľa neho pobočka banky pre priemerne počítačovo gramotného človeka nie je potrebná. Navyše, finančné domy neustále zdražujú bežné operácie v pobočke banky. Za výber hotovosti, papierový prevodný príkaz či zmenu trvalého príkazu si banky dnes bežne účtujú aj päť eur.

ČNB
Neprehliadnite

Česi v kríze uvoľňujú pravidlá hypoték, NBS sa drží tvrdých podmienok

Keďže online banky zvyčajne nemajú vlastné bankomaty, umožňujú svojim klientom, aby peniaze vyberali bezplatne z bankomatov cudzích bánk. No aby sa klienti vyhli poplatkom, musia dodržiavať stanovené pravidlá. Revolut napríklad umožňuje mesačne vybrať najviac 200 eur. Nemecká N26 zasa núka tri bezplatné výbery mesačne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa