Poisťovne dnes pri cenách povinných poistiek v zásade nerozlišujú, či ide o elektromobil alebo vozidlo s benzínovým či naftovým motorom. To sa však za niekoľko rokov môže výrazne zmeniť. Do roku 2030 má ich počet vo svete stúpnuť o viac ako 93 miliónov. To so sebou prinesie aj oveľa drahšie prevádzkové riziká. Upozorňuje na to analýza Allianz Global Corporate & Specialty.

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Ceny povinných poistiek sú príliš nízke. NBS ukázala, ako by ich mali poisťovne určovať

Ekologickejšie, ale rizikovejšie

Podľa analýzy je budúcnosť dopravy jasne elektrická, ale prechod z vozidiel na benzín či naftu bude viesť k zásadnej zmene rizika pre výrobcov, dodávateľov a nakoniec aj poisťovne. 

„Elektromobil má oveľa menej mechanických súčastí. Riziko je na jednej strane menšie, pretože sa niektoré veci dajú jednoduchšie a lacnejšie vymeniť. Na druhej strane má takéto auto zraniteľné a drahé miesta,“ vysvetľuje v rozhovore pre TREND generálny riaditeľ poisťovne Uniqa Martin Žáček.

Analýza okrem iného poukázala predovšetkým na to, že v elektromobiloch sa využívajú rôzne technológie a používajú sa na nové účely. S tým rastie aj riziko nečakaných problémov a nepredvídateľného poškodenia po dlhodobom užívaní.

Batéria je drahá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa