Keď sa od 1. januára minulého roka zaviedla daň z neživotného poistenia, všetkým bolo jasné, že ceny poistiek pôjdu hore. Predpokladali to aj úradníci ministerstva financií, ktoré vtedy viedol terajší guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

SR NBS TK strednodobá predikcia P2Q 2019 BAX
Neprehliadnite

Rana pre poisťovne. Zle zvýšili ceny poistiek, klienti mali platiť menej

„Výsledná suma poistenia je jednoznačne závislá od rozhodnutia poisťovne, akým spôsobom zabezpečí splnenie svojej zákonnej povinnosti platby dane z poistenia,“ tvrdilo ministerstvo financií pri predkladaní zákona.

Podľa predpokladov úradníkov mali poisťovne buď celú záťaž preniesť na klienta, na seba, alebo časť na seba a časť na klienta.

Osem percent aj na staršie zmluvy

Keďže sa čakalo, že ceny pôjdu hore, spolu so zavedením dane z poistenia sa predĺžila aj lehota, v ktorej poisťovne musia klientom oznámiť novú cenu poistky. Po novom tak majú poistenci na rozhodnutie, či cenu akceptujú, štyri týždne

Daň z poistenia síce nahradila odvod, ktorý takisto dosahoval osem percent z vybraného poisteného, no na rozdiel od neho sa vzťahuje aj na staršie produkty. Viaceré poisťovne preto automaticky preniesli daň do ceny poistiek.

To sa teraz nepáči NBS. Poisťovne podľa nej nemali na jednostranné zvýšenie cien nárok. Ak chceli od klientov viac peňazí, mali sa s nimi na vyššej cene dohodnúť.

Neprehliadnite

Kažimírov rezort so zdražovaním rátal. Jeho NBS za to teraz poisťovne trestá

V januári tohto roka NBS zverejnila veľmi podobné rozhodnutia voči poisťovni Kooperativa, Komunálnej poisťovni, Union poisťovni a poisťovni Uniqa. Všetkým štyrom predbežným opatrením zakázala, aby jednostranne zvyšovali ceny poistiek. Zároveň vymenovala celý rad produktov, pri ktorých tak už mali urobiť.

Následne začala NBS udeľovať za tieto prehrešky pokuty. Ako prvá prišla na rad menšia Poštová poisťovňa. Tej centrálna banka udelila pokutu 10-tisíc eur. Tento týždeň NBS zverejnila ďalšie dve rozhodnutia. Poisťovňa Generali má zaplatiť 80-tisíc eur a Uniqa 90-tisíc eur. Ďalšie poisťovne pravdepodobne budú nasledovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa