Kým niektoré banky ponúkajú len jeden druh poistenia, iné majú viacero balíčkov. Tie najlacnejšie obsahujú zvyčajne len riziko smrti a plnej invalidity. V drahších pribúda aj práceneschopnosť či strata zamestnania. Pri porovnávaní poistenia je dôležité aj to, či je klient poistený len pre prípad plnej invalidity alebo aj čiastočnej.

Koľko klient celkovo za poistenie zaplatí, sa odvíja buď od požičanej sumy alebo od výšky mesačnej splátky. Ak sa poistné počíta z mesačnej splátky, znamená to, že pri náraste úrokovej sadzby nevzrastie len samotná splátka, ale aj mesačné poistné.

Na poistku uzatvorenú v banke nemá vplyv vek klienta. V prípade, ak by si niekto takýto produkt uzatvoril v poisťovni, bude vek jedným z dôležitých parametrov, ktoré rozhodujú o výške poistného. Mladší klienti majú lacnejšie poistky. Tí starší si musia, naopak, priplatiť, keďže s pribúdajúcim vekom sa zvyšuje riziko, že sa im niečo stane.

Menej papierovačiek

Banky vlastné poistenie chvália, keďže klientovi pomôže v prípade problémov. „Poistenie schopnosti splácať úver chráni klienta v prípade neočakávaných životných situácií ako smrť, práceneschopnosť, prípadne smrť a nedobrovoľná nezamestnanosť, alebo smrť a trvalá invalidita. Klient tak v prípade poistnej udalosti nemusí siahať na svoje úspory či predávať nehnuteľnosť,” vymenúva výhody poistenia k úveru hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

„Výhodou poistenia k úveru je aj administratívna nenáročnosť. Poistenie je totiž súčasťou úverovej zmluvy a poplatok za poistenie je súčasťou úverovej splátky. Výsledkom je teda menej „papierovačiek“ a menej starostí s platbami,” vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Poistka chráni najmä banku

Finančný analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec takto ružovo poistenie uzatvorené v peňažnom ústave nevidí. „Má viacero nevýhod, ktoré môžu pre mnoho klientov znamenať, že si platia poistenie zbytočne. Poistenie k úveru nekryje klienta, ale banku a aj to často nedostatočne, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa