Na predvianočnej súťaži o počítač sa pokúšajú parazitovať podvodníci snažiaci sa získať údaje o platobných kartách. Národná banka Slovenska (NBS) varovala, že na sociálnych sieťach sa objavili pokusy o takzvaný phishing. Ide o formu útoku, pri ktorej sa zločinec vydáva za dôveryhodnú osobu, prípadne inštitúciu, s cieľom získať od obete citlivé informácie, ktoré by sa dali zneužiť. 

Zneužitá súťaž o počítač

Pod zámienkou súťaže o osobný počítač, ktorú NBS skutočne organizuje, sa útočníci pokúšajú dostať k osobným údajom, aj k údajom o platobnej karte, aby mohli svojej obeti odčerpať peniaze z bankového účtu.

„Upozorňujeme všetkých súťažiacich na podvodné konanie nazývané phishing. Jeho cieľom je získať vaše citlivé údaje. Odporúčame, aby ste zvýšili pozornosť a nereagovali na podobné správy, ktoré sa snažia vystupovať v mene Národnej banky Slovenska,“ upozorňuje NBS na svojom oficiálnom profile na sieti Facebook.

„Tieto správy obsahujú odkaz na podvodnú stránku a pod zámienkou výhry v súťaži vyžadujú zadanie osobných údajov. Na tieto správy neodpovedajte a neklikajte na linky a prílohy,“ upozorňuje centrálna banka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa