Žiadať regionálny úrad verejného zdravotníctva o súhlas s uvedením priestorov do prevádzky musíte pri každom type priestorov, či už ide o výrobnú halu, predajňu, kanceláriu, reštauráciu, sklad alebo niečo podobné.

Spravidla sa to dotýka aj tých podnikateľov, ktorí prevádzkujú činnosť v prenajatých priestoroch alebo potrebujú zmenu používania schváleného priestoru. Napríklad keď chcete mať z obchodu kaderníctvo.

Vo všetkých prípadoch musíte povinne prejsť posudkovou činnosťou a nechať si priestory schváliť. Kým ich úrad kladne neposúdi, nemôžete v nich vykonávať činnosť. Pri podaní písomnej žiadosti i vydaní rozhodnutia sa platí správny poplatok 50 eur, pri elektronickej žiadosti je to 25 eur.

Mnohí podnikatelia to považujú za zbytočnú byrokraciu, ktorá im znepríjemňuje život a sťažuje podnikanie. To sa už o štyri mesiace zmení. Vláda totiž ešte koncom augusta schválila novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá zavádza do praxe viacero noviniek.

Niektorí vybraní podnikatelia a právnické osoby sa tejto byrokratickej záťaže zbavia a oslobodia ich aj od platenia niektorých správnych poplatkov. Prevádzok, ktoré nebudú zaťažené posudkovou činnosťou, sa odhaduje okolo 11 580. Nové opatrenia môžu odhadom pre podnikateľov predstavovať ročnú úsporu viac ako 6,8 milióna eur.

Posudok môže nahradiť oznámenie

Od budúceho roka sa v rámci úradov verejného zdravotníctva vypúšťa posudková činnosť pri vybraných prevádzkach a nahrádza sa jednoduchou oznamovacou povinnosťou. Správny poplatok v tomto prípade podnikatelia platiť nebudú.

„Tým podnikateľ ušetrí

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa