V porovnaní s inými formami investovania je druhý pilier výrazne lacnejší. Zákon obmedzuje maximálne poplatky, ktoré si môžu dôchodkové spoločnosti za svoje služby pýtať. A aj keď všetky firmy účtujú maximálne možné poplatky, stále je to výrazne menej, než si účtujú podielové fondy.

Z každého príspevku, ktorý si sporiteľ pošle na osobný dôchodkový účet, si správca strhne poplatok za vedenie účtu vo výške jedného percenta. Napríklad, ak by si niekto poslal do druhého piliera 50 eur, poplatok predstavuje 50 centov a za zvyšných 49,50 eura dostane dôchodkové jednotky podľa ich aktuálnej hodnoty. VÚB Generali si pri dobrovoľných príspevkoch tento poplatok nepýta.

V prípade investície do podielových fondov zaplatia klienti vstupný poplatok, ktorý je alternatívou poplatku za vedenie účtu v druhom pilieri. Počíta sa ako isté percento zo zaslaného príspevku. Najpredávanejšie podielové fondy si vo forme poplatku strhnú 1,5 až dve percentá. Vo väčšine podielových fondov je výška vstupného poplatku tri a viac percent. Viaceré správcovské spoločnosti investorom tento poplatok odpúšťajú, ak investujú pravidelne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa