Ich vlastník, podnikateľ Branislav Oremus z neďalekej obce Bánov, má totiž stále viac objednávok na svoje tamojšie paradajky, a tak ide postaviť ďalší jednohektárový skleník za zhruba 1,3 milióna eur.

Nový skleník dá prácu ďalším piatim ľuďom, vďaka čomu sa stav zamestnancov podhájskych skleníkov B. Oremusa dostane takmer k štyridsiatke. S novým plánovaným skleníkom sa ich celková plocha v Podhájskej dostane na skoro tri a pol hektára.

Pôvodne pritom B. Oremus vyrastal v úplne inak podnikateľsky zameranej rodine. Jeho otec Jozef a strýko Juraj majú dodnes v Bánove veľké pekárne. Branislav začal podnikať so skleníkmi už v roku 1995 priamo na streche rodinnej pekárne. Vo svojom prvom skleníku vykuroval teplom z pečenia chleba i rožkov.

Svoje živobytie pod skleníkmi ale nenaštartoval s paradajkami. Najskôr za zameral na gerbery. Odtiaľ pochádza aj názov jeho firmy Branislav Oremus – Slovkvet. Pri gerberách zostal popri paradajkách dodnes a je vôbec ich najväčším pestovateľom v bývalom Československu. Nepredáva ich len v Česku a na Slovensku, ale aj v Maďarsku a Rakúsku.

Dnes má na gerbery trištvrtehektárový skleník doma v Bánovciach a jednohektárový skleník v Podhájskej. Tamojšie skleníky vykurované termálnou vodou kúpil pred dekádou. Jeho gerberám tam museli ustúpiť dovtedy pestované ruže.

Od odkúpenia podhájskych skleníkov ich neustále modernizuje a v menšej miere aj rozširuje. Teraz má pred sebou novú veľkú investíciu, práve vďaka neskôr rozbehnutému pestovaniu paradajok. „V gerberách už nemáme veľmi ako rásť, lebo už teraz s nimi máme v strednej Európe dosť silnú pozíciu. No záujem o naše paradajky stúpa, a tak do nich budeme investovať aj naďalej,“ hovorí B. Oremus.