Na Slovensku je v súčasnosti ohrozených približne tridsaťtisíc pracovných miest. Vyplýva to z údajov poradenskej spoločnosti Bisnode. Počet pracovných pozícií, ktoré by mohli zaniknúť, sa tak medziročne zvýšil o približne tridsať percent. Hlavným dôvodom prudkého nárastu je hospodárske spomalenie vyvolané šírením nákazy ochorenia Covid-19.

Mnoho pracovných miest ešte môže zaniknúť

V súčasnosti tak u nás stále pracuje mnoho ľudí, ktorí by v krátkom čase o svoju prácu mohli prísť. „Kým počas celého minulého roka sme evidovali 21 648 ohrozených zamestnancov, do novembra tohto roka ich evidujeme celkovo 30 616, čo predstavuje tretinový nárast, v ktorom ešte nie je zohľadnený vývoj v decembri,“ upozorňuje Petra Štěpánová, analytička spoločnosti Bisnode.  

Peter Kažimír
Neprehliadnite

NBS prekvapuje optimizmom. Prepad ekonomiky bude miernejší, ako sa čakalo

Analýza, ktorú spoločnosť urobila, neukazuje výrazný nárast celých firiem v ohrození, mnohé spoločnosti, ktoré prežijú, budú ale prepúšťať. „Do konca novembra sme zaznamenali 7 894 prípadov takýchto ohrozených firiem, pričom za celý minulý rok sa v podobnej situácii nachádzal podobný počet spoločností, celkovo 7 675. To, čo rekordne narástlo, je však počet ohrozených zamestnancov. Z toho sa dá dedukovať, že do problémov sa dostali spoločnosti, ktoré u seba zamestnávajú väčší počet ľudí,“ hodnotí Petra Štěpánová. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa