Penzisti dohodári budú pre zamestnávateľa výhodnejší, keďže aj oni budú z hrubej mzdy nepresahujúcej 200 eur platiť podstatne nižšie sociálne odvody.

Dnes zákon neumožňuje, aby bol niekto zamestnaný a súčasne dostával aj predčasnú penziu. Ak sa dnes predčasný penzista zamestná, vznikne mu povinné dôchodkové poistenie. Sociálna poisťovňa mu potom prestane vyplácať predčasný dôchodok. Platí to aj pri práci na dohodu. Dohodári sú povinne poistení bez ohľadu na to, koľko peňazí zarobia.

Výnimka sa od júla už týka aj predčasných penzistov, invalidných či výsluhových dôchodcov. Ak by však príjem predčasného penzistu presiahol ročne 2 400 eur, Sociálna poisťovňa mu zastaví výplatu predčasného starobného dôchodku a v ďalšom kalendárnom roku mu výplatu obnoví a zúčtuje.

Vyšší čistý príjem z dohody by malo mať okolo 50-tisíc starobných dôchodcov, 14-tisíc invalidných penzistov a okolo 20-tisíc predčasných starobných dôchodcov.

Len jedna dohoda

Platí, že dôchodca pracujúci na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti si bude môcť u jedného zamestnávateľa určiť jednu dohodu, na ktorú sa bude uplatňovať odvodová výnimka.

Penzistovi pribudne povinnosť písomne zamestnávateľovi oznámiť uplatňovanie odvodovej výnimky na sociálne poistenie a to najneskôr v deň začatia práce.

Okrem toho mu musí predložiť aj písomné čestné vyhlásenie, že si odvodovú výnimku na sociálne poistenie súčasne neuplatňuje u iného zamestnávateľa v tom istom kalendárnom mesiaci.

Ak mesačný príjem z tejto dohody nepresiahne sumu 200 eur, tento dôchodca sa nebude na účely dôchodkového poistenia považovať za zamestnanca. Vďaka tomu budú on a jeho zamestnávateľ platiť nižšie sociálne odvody. Táto výhoda má však aj mínus – takémuto penzistovi Sociálna poisťovňa nezvýši za odpracovaný rok penziu.

Ak dôchodca zarobí mesačne 200 eur a uplatní si výnimku, nebude platiť z tohto príjmu žiadne sociálne poistenie bez ohľadu na to, aký typ dôchodku poberá.

Zamestnávateľ bude za neho platiť len úrazové a garančné poistenie spolu vo výške 1,05 percenta z hrubej mzdy zamestnanca.

Predčasný penzista a jeho zamestnávateľ bude odvádzať do poisťovne viac. Zamestnanec bude platiť navyše zdravotné odvody vo výške 4 percent a zamestnávateľ vo výške 10 percent z hrubej mzdy zamestnanca.

Odvody z vyššieho zárobku

Ak bude mať dohodár vyšší zárobok, 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa