Ešte sa Slováci ani poriadne neotriasli z návrhov, ktoré prenikli na verejnosť v rámci chystanej daňovej reformy pod vedením ministra Igora Matoviča a ktoré majú priniesť vyššie dane z príjmov pre všetkých i vyššiu daň z pridanej hodnoty, už by mali myslieť na ďalšie nemilé opatrenia.

Môže za to plán obnovy, ktorý smeroval pred dvomi týždňami do Bruselu. Prináša nielen 6 miliárd eur z európskych peňazí na podporu ekonomiky, ktoré budú ľudia splácať v nasledujúcich rokoch, ale aj ďalšie novinky už čoskoro. A tak si každý opäť chtiac-nechtiac hlbšie načrie do vlastnej peňaženky, aby vytiahol desiatky až stovky eur navyše.

Daňový systém nevie reagovať na dlhodobé výzvy dostatočne pružne a je čoraz menej konkurencieschopný, uvádza sa v dokumente, ktoré vláda poslala do Bruselu pred dvomi týždňami. Kým viac ako rok dávajú podnikatelia návrhy, čím by potrebovali podporiť biznisové prostredie počas pandémie, vláda pod vedením premiéra Eduarda Hegera má na vec zrejme iný názor.

Na stole je okrem zvýšenia DPH aj vyššia, 20-percentná daň z príjmu, ktorú majú platiť fyzické i právnické osoby namiesto 15 percent, ak dosahujú príjmy v tomto roku do 49 790 eur (vlani to bolo do 100-tisíc eur). Pokiaľ niekto má vyššie príjmy, uplatní si daňovú sadzbu 19 % alebo 25 %. 

Daňových zaťažení však bude viac. Štát možno ľahko prešafári peniaze, na ktoré sa poskladáme všetci, od bežných ľudí až po firemný sektor. A nepôjde vôbec o nejaké drobné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa