Ako ľahko možno prísť v tomto roku o firmu? Celkom jednoducho. Stačí, aby bol napríklad živnostník zapísaný v obchodnom registri, niekto zabudol uložiť účtovnú závierku do registra, alebo mal na krku exekúciu.

Z nedávnej analýzy vypracovanej rezortom spravodlivosti nedávno vyplynulo, že v obchodnom registri je zapísaných viac ako 300 000 subjektov. „Počet „mŕtvych obchodných spoločností“ v ňom sa javí viac ako 100-tisíc,“ skonštatovala pre TREND hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová. A tie sa z neho jednoducho súdom postupne vymažú. Zrušiť obchodnú spoločnosť súd môže aj z rôznych iných dôvodov, ktoré začínajú platiť od roku 2020.

Zrušia firmu pre neuloženie účtovnej závierky

Po novom stačí, ak bude firma v omeškaní s uložením účtovnej závierky viac ako šesť mesiacov a po novom súd rozhodne o jej zrušení. Môže za to novela Obchodného zákonníka.

Účtovné závierky ukladá do registra účtovných závierok správca dane po ich doručení a odovzdaní ako prílohy daňového priznania alebo po jej schválení daňovníkom. „Ak sa tak neudeje ani šesť mesiacov po stanovenom termíne je to dôkaz toho, že spoločnosť zrejme nevedie účtovníctvo, nezostavuje daňové priznanie a rovnako účtovnú závierku a teda si neplní celý balík povinností vyplývajúcich zo súčasnej legislatívy,“ poznamenáva pre TREND poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová.

Aj predtým bolo možné nájsť v registri účtovných závierok firmy, ktorým chýbali zverejnené závierky, na tieto doteraz neboli nijakým spôsobom trestané.  

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa