Drobní investori na sociálnych sieťach opäť presúvajú svoju pozornosť k takzvaným meme akciám, ktoré urobili na akciovom trhu rozruch začiatkom tohto roka. Minulý týždeň stúpla cena akcií spoločnosti AMC Entertaiment o viac ako 150 percent. Vyskočili aj akcie kamenného predajcu videohier GameStopu. Je za tým snaha sklamaných investorov z bitcoinu zarobiť na ďalšej špekulácii?

Ja by som tam nehľadal súvislosť s turbulenciami na trhu s kryptomenami. S meme akciami často obchodujú amatérski drobní obchodníci združení okolo sociálnej siete Reddit. Často v ich krokoch nie je veľa racionality, preto je ťažko odhadnúť, čo za tým prudkým rastom cien stojí. Mnohí tí obchodníci sú mladí a neskúsení, sú to takí kovboji a špekulanti, ktorí si zmýlili kasíno s akciovými trhmi. Aj preto vidíme takéto veľké pohyby. Napríklad akcie AMC boli v závere týždňa zobchodované s najväčším objemom na New Yorkskej burze. To je absurdné, pretože tá firma je malá a bezvýznamná. Predpokladám, že v nasledujúcich kvartáloch bude mať problém, aby prežila. Po koronakríze sme sa posunuli k digitalizácii a návrat ľudí do kinosál bude veľmi komplikovaný. Veľké pohyby na burze spôsobujú aj helikoptérové peniaze, ktoré rozdáva americká vláda. V celom finančnom systéme je pretlak lacnej likvidity, čo môže spôsobovať takého vedľajšie dôsledky. Na druhej strane, teraz už tie pohyby na meme akciách nezamávali celým finančným trhom ako v januári. Trh sa teraz konsoliduje a je na historických maximách.

Takže načasovanie terajšieho nákupu meme akcií nesúvisí so sklamanými investormi z bitcoinu, ktorí sa snažia vrátiť k tomu, čo zafungovalo v januári?

Zafungovalo to len pre tých, ktorí dokázali z týchto akcií v správnom čase vyskočiť. Ja veľmi ťažko hľadám súvislosť medzi korekciou na kryptomenách a boomom na meme akciách. Nemám žiadne presvedčivé dôkazy.

WA 18 New York - Burzoví makléri počas obchodovania na newyorskej burze v pondelok 9. novembra 2020. Kľúčové indexy na Wall Street otvorili pondelkové obchodovanie rastom na nové maximá, keď trhy výrazne podporila informácia o vysokej účinnosti potenciálnej vakcíny na ochorenie COVID-19 vyvíjanej americkou firmou Pfizer a nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech. To posilnilo očakávania, že ekonomika by sa mohla rýchlejšie zotaviť z krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu. FOTO TA
Neprehliadnite

Top udalosti vo financiách: Špekulanti vsádzajú na meme akcie, investori na retailerov

Ale môžu sa investori do bitcoinu prekrývať s tými, ktorí kupujú meme akcie?

Môžu a pravdepodobne sa aj prekrývajú. Sú to neskúsení špekulanti, ktorí chcú cez noc zarobiť „majland“. Nie všetci sú takí, ale aj investovanie do bitcoinu považujem za špekuláciu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa