Firmy majú za sebou komplikovaný rok 2020 a to sa odráža aj v tom, ako hodnotia svoju situáciu. Pandémia ochorenia Covid-19 firmy jednoducho brzdí. Ukázal to ak prieskum, ktorý pre spoločnosť ČSOB uskutočnila v októbri minulého roka spoločnosť Datank.

Zlou správou je, že situácia v ekonomike sa ďalej zhoršuje. V decembri sa ekonomika opäť dostala do relatívne prísneho uzamknutia. To v podstate znamená, že negatívne nálady a trendy, ktoré prieskum ukázal, sa pravdepodobne ešte ďalej zhoršujú. Inštitút finančnej politiky (IFP) upozornil, že ak bude uzamknutie ekonomiky trvať do konca februára, bude stáť slovenskú ekonomiku vyše miliardu eur. Súvisí to aj s tým, že viac firiem bude čerpať pomoc od štátu. Aj výhľady smerom k ďalším mesiacom, ktoré ukázal prieskum, môžu byť teda horšie.

Situácia v Bratislave, počas druhého dňa predvianočného lockdownu s dôvodu masívneho šírenia koronavírusu Covid - 19. Predaj je obmedzený iba na tovar uspokojúci nevyhnutné životné potreby.
Neprehliadnite

Druhá vlna lockdownu stojí Slovensko závratnú sumu

Viac ako polovica firiem, oslovených v prieskume, chce v najbližších dvanástich mesiacoch udržať rozsah svojho podnikania a aspoň neoslabovať. „Rozšíriť podnikanie v horizonte jedného roka plánovalo na konci októbra pätnásť percent oslovených podnikateľov. Zachovať podnikanie v súčasnom rozsahu plánovalo pre obdobie najbližších dvanásť mesiacov päťdesiatosem percent firiem,“ vyplýva z prieskumu.  

Problémy majú menší

Nie je prekvapenie, že čím menšie firmy sú, tým horšie krízu zvládajú a odráža sa to aj v ich očakávaniach. Zhruba tridsať percent malých firiem vyjadrilo v prieskume presvedčenie, že v nasledujúcich dvanástich mesiacoch podnikanie zachová v rovnakom rozsahu. Zachovať podnikanie v rovnakom rozsahu plánovalo aj 56 percent stredných firiem a 65 percent väčších firiem.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa