Pandémia ochorenia Covid-19 posiela do straty aj veľké európske bankové domy. Veľkou európskou bankou, ktorá doplatila na koronakrízu, je španielska finančná inštitúcia Banco Santander, ktorá v druhom kvartáli vykázala čistú stratu vo výške 11,1 miliardy eur. Upozornil na to portál Bloomberg s tým, že doposiaľ ide o najvýraznejší dopad na európsky bankový sektor v Európe. Za prvý polrok banka vykázala stratu približne 10,8 miliardy eur.

ECB (AP Photo/Michael Probst, File)
Neprehliadnite

ECB posiela bankám výzvu: Nevyplácajte akcionárom zisky do konca tohto roka

Škody, ktoré banke vznikli znehodnotením jej aktív v dôsledku pandémie, sa vyšplhali na 12,6 miliardy eur. Celkovo 10,1 miliardy eur tvoria škody spojené s podnikaním spoločnosti Santander Consumer Finance a podnikaním na trhoch v USA, vo Veľkej Británii a v Poľsku.

Čisté úrokové výnosy spoločnosti v druhom kvartáli klesli medziročne o deväť percent na 7,715 miliardy eur. Podiel nesplácaných úverov v portfóliu spoločnosti Santander výrazne nestúpa, na konci júna bola na úrovni 3,26 percenta.

Po prvýkrát za viac ako 160 rokov

Pandémia ochorenia Covid-19 núti európske banky, aby tvorili opravné položky, teda odkladali bokom miliardy eur. Už pred pandémiou mala Banco Santander vytvorené na budúce straty najvyššie rezervy spomedzi všetkých európskych bánk. Dôvodom sú aktivity banky na rozvíjajúcich sa trhoch v Mexiku a v Brazílii a taktiež niektoré úvery poskytnuté na americkom trhu. V USA banka poskytuje menej bonitným klientom úvery na financovanie nákupu automobilov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa