O tom, ako pandémia dopadla na ľudí aj firmy, budú mať banky reálnejšiu predstavu až začiatkom budúceho roka. V tom čase sa totiž desaťtisícom klientov skončí deväťmesačný odklad splátok úverov.

„Vďaka moratóriu na splácanie úverov sme doteraz nezaznamenali bezprostredný nárast problémových úverov, v súlade s medzinárodnou účtovnou metodikou sme však vytvorili opravné položky na očakávané budúce straty kvôli pandémii,“ povedala Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Najväčšia domáca banka sa na horšie časy už pripravila zvýšením rizikových nákladov o 45 miliónov eur. „Predpokladáme, že zvýšená tvorba opravných položiek bude pokračovať aj v druhom polroku. Objem bude závisieť na tom, ako sa budú spresňovať odhady budúceho ekonomického vývoja,“ dodala M. Cesnaková.

Aj ďalšie finančné domy hodnotia zdržanlivo hrozbu prudkého nárastu zlyhaných úverov v úvode roka 2021. „To, do akej miery bude tento nárast výrazný, sa bude veľmi odvíjať od ďalšieho vývoja epidemiologickej situácie a opatrení. Ako zodpovedná inštitúcia musíme byť pripravení na každý scenár vývoja,“ povedala Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB banky.

Väčšina žiadosti o odklad splátok bola podaná hneď po vypuknutí pandémie. Potom sa situácia stabilizovala a za posledné dva mesiace počet klientov v problémoch narástol o 16-tisíc. Od konca mája do konca júna stúpol pri retailových klientoch počet žiadostí o odklad z 155-tisíc na viac ako 170-tisíc a pri firemných klientoch z viac ako 8,8 tisíca na niečo nad 9,9 tisíca. Vyplýva to z najnovších údajov od Slovenskej bankovej asociácie (SBA). 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa