Arca Capital Slovakia, slovenská dcéra Arcy, už od jari bojuje o prijatie svojho reštrukturalizačného plánu. Veritelia ho dali vedeniu Arcy v septembri prepracovať a napokon ho veriteľský výbor na konci októbra schválil, i keď nie jednomyseľne.

Lenže ani jeho doplnenej verzii zjavne niektorí veritelia stále nedôverujú. Na veriteľskej schôdzi, ktorá sa konala v utorok 23.novembra, reštrukturalizačný plán síce získal podporu väčšiny veriteľov, ale nie všetci boli za.

Napríklad Prima banka, ktorá doteraz nemala voči plánu verejne výhrady, sa hlasovania zdržala. Tá reprezentuje tri veriteľské skupiny z celkových 23. V celkovom súčte všetkých prítomných veriteľov však podľa Arcy podporilo reštrukturalizačný plán takmer 68 percent hlasov z prítomných veriteľov.

Lee Louda
Neprehliadnite

Český špecialista na veľké bankroty: Arca sa dá zachrániť, ale nie celá a nie v tejto podobe

Protestné hlasy

Arca Capital Slovakia (ACS) uvádza, že len v jednej skupine nebol reštrukturalizačný plán prijatý potrebnou väčšinou. Ide o skupinu asi 4,5 tisíc drobných veriteľov, ktorých zastupuje advokátska kancelária Fardous Partners.

Títo veritelia hlasovali proti plánu okrem iného preto, lebo jeho odmietnutie je zákonným predpokladom pre možnosť podania žaloby o neúčinnosť reštrukturalizačného plánu dlžníka. „Dôsledkom úspechu v tomto konaní je možnosť požadovať 100 percentné uspokojenia pohľadávok. V prípade iného hlasovania by nám takýto postup zákon neumožnil,“ vysvetľuje Fadi Fardous, majiteľ Fardous Partners.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa