Akcionári banky, medzi ktorými figurujú aj drobní investori, no v drvivej väčšine (99,38 %) je ním maďarská OTP Bank, schválili už na jar možnosť zvýšenia základného imania banky o 111,58 milióna eur. To znamená, že boli v najrýdzejšej forme ochotní naliať do banky ešte raz takú sumu ako doteraz. Predstavenstvo banky dostalo päťročnú lehotu na využitie tohto balíčka. No rozhodlo sa „napiť“ sa z neho naraz a plným dúškom. Národná banka Slovenska (NBS) ako regulátor vydanie akcií schválila pred koncom októbra.

Precenenie

OTP Banka už v posledných rokoch začala konzervatívnejšie pristupovať k ošetreniu úverového portfólia, lebo si to želal jej akcionár. Tento rok ale začali platiť nové medzinárodné štandardy účtovania IFRS 9, ktoré priniesli veľkú zmenu v preceňovaní portfólií. A to tak úverových, ako aj v portfóliách cenných papierov.

Podľa nových štandardov musia banky tvoriť opravné položky na základe očakávaných strát, ktoré by mali objektívnejšie kryť straty nastávajúce v budúcich obdobiach. Pri úveroch, kde nastáva výrazné zvýšenie kreditného rizika, musia tvoriť opravné položky po celú životnosť úveru.

V OTP Banke sa potreba dodatočného ošetrenia úverového portfólia pre zmenu účtovných štandardov ukázala ako

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa