Práve táto trojica sa podľa dvoch nezávislých zdrojov TREND.sk dostala do užšieho výberového kola. Všetci traja uchádzači na Slovensku už vlastnia aspoň jednu banku, prípadne ešte ďalšie finančné inštitúcie.

Ruská Sberbank, ruským štátom ovládaná banková jednotka, sa podľa stále oficiálne nepotvrdených informácií rozhodla na európskom kontinente pre predaj slovenskej a maďarskej dcéry. Druhú chce predať kvôli nepredvídaným nákladom, ktoré sa s bankovníctvom v susednom Maďarsku spájajú.

Tunajšiu sieť chce predať hlavne preto, lebo spomedzi aktív na tomto kontinente má šancu získať najviac peňazí práve za slovenskú dcéru.

Pôvodne mali Rusi na európskom kontinte veľké rastové ambície. Tie prekazil rusko-ukrajinský konflikt, uvalenie obchodno-finančných sankcií na najväčšie ruské štátom ovládané podniky, ako aj negatívne naladená európska verejnosť. KBC a Pentu ako vážnejších záujemcov o banku spomenul nedávno aj denník Sme. Pôvodne sa ako záujemcovia spomínali talianska UniCredit Bank a maďarská OTP.

J&T Banka otázku ohľadom záujmu o Sberbank Slovensko nekomentovala. Táto banka sa prioritne orientuje na bonitnejšiu privátnu klientelu. Skupina J&T ale na Slovensku vlastní ešte majoritný podiel v stredne veľkej Poštovej banke, jej poisťovni, správcovskej spoločnosti Prvá penzijná aj dôchodkovej spoločnosti pôsobiacej v II. pilieri.

Zástupcovia Penty záujem už viackrát cez slovenské či české médiá potvrdili. Skupina dávnejšie od francúzsko - belgickej skupiny Dexia odkúpila tunajšiu dcéru, v súčasnosti fungujúcu ako Prima banka. Okrem toho vlastní aj privátne orientovanú Privatbanku.

Záujem KBC naznačil tento rok pre TREND výkonný riaditeľ celej skupiny Johan Thijs: „O každé aktívum, ktoré bude v ponuke na trhu, sa budeme zaujímať, aby sme si posilnili súčasný trhový podiel.“

KBC Group má nákupný apetít po tom, čo sa jej podarilo splatiť takmer celú štátnu pomoc, ktorú skupina inkasovala po vypuknutí krízy v roku 2008. Skupina vlastní bankovú štvorku ČSOB, jej poisťovňu a stavebnú sporiteľňu.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.