Odvodom pre reťazce sa zaoberala dnešná tripartita. Konfederácia odborových zväzov s návrhom zásadne nesúhlasí.

Ak sa strana SNS nedohodne s odborármi, osobitý odvod pre obchodné reťazce pravdepodobne neprejde. Povedal to v diskusii TV Markíza Na telo minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). V druhom čítaní podľa neho bude ešte priestor na zmeny. Poslanec Národnej rady (NR) SR Ľubomír Galko (SaS) najsilnejšiu vládnu stranu vyzval, aby zákon nepodporila.

„Ak sú v Smere-SD príčetní ľudia, toto musia zmiesť zo stola. Tento návrh sa nedá zrekonštruovať," tvrdí opozičný poslanec.

Slovenská komora daňových poradcov takýto spôsob schvaľovania zákona takéhoto významu kritizuje, v praxi môžeme očakávať množstvo interpretačných problémov pripomienkovým konaním.

„Predloženie návrhu zákona bez odbornej diskusie a mimo štandardný legislatívny proces považujeme za neprípustné,“ hovorí Miriam Galandová zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Čo navrhuje SNS

Návrh pripravili poslanci za SNS. Platiť odvod by musel obchodný reťazec, ktorý je prevádzkovateľom potravinárskeho podniku, má prevádzky aspoň v dvoch okresoch, aspoň 10 % obratu pochádza z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi a prevádzky majú jednotný dizajn, spoločnú komunikáciu a spoločné marketingové aktivity.

Odvod sa vypočíta ako 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa