Odklad splátok sa prehupol do fázy, keď už len dobieha. Pre klientov bánk, ktorých problémy ešte len čakajú, to znamená, že odklad splátok už v špeciálnom režime nevybavia. Ľudia, ktorí odklad ešte čerpajú, to môže znamenať, že ďalší úver zatiaľ nezískajú. Banky sa ale budú chcieť vyhnúť tomu, aby výrazne narástol podiel nesplácaných úverov. Preto budú v najbližších mesiacoch pristupovať ku klientom benevolentnejšie.

Napriek tomu by si mali klienti bánk dať pozor na to, aby sa zbytočne nedostali do problémov. Pozor si treba opäť dávať na negatívny zápis v úverovom registri, ale aj na ďalšie povinnosti. Ignorovanie banky môže znamenať v budúcnosti obrovské problémy.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas brífingu, na ktorom predstavil koncepciu kurzarbeitu v Bratislave v piatok 14. augusta 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Prvá pomoc od štátu sa čerpá pod svoje možnosti. Môže za to aj náročná byrokracia

Prižmúrené oči

Aj najmenšie omeškanie splácania úverov znamená, že klient má problém. Pred krízou spôsobenou pandémiou ochorenia covid-19 si klient každým omeškaním výrazne zhoršoval svoj úverový profil a v podstate si zhoršoval povesť. To sa pravdepodobne pod vplyvom pandémie bude meniť. „Párdňové omeškanie so splácaním nemusí byť pre klienta z pohľadu banky nijako významné. Predpokladám, že s odstupom času sa na drobné omeškania ľudí z pandemického obdobia, ktorí tesne po skončení odkladu ešte vykážu určité nedostatky v pravidelnom splácaní, bude prihliadať,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa