V zákone chce vláda posilniť svoj vplyv nad kontrolou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Predsedu ÚRSO už nebude menovať prezident na návrh vlády, ale samotná vláda. Ministerstvá budú kontrolovať cenové rozhodnutia regulačného úradu.

Na zmeny v energiách nakoniec doplatia takmer všetci. Regulačný úrad zažil zemetrasenie, vláda vyrobila trhaním faktúr zmätky, distribučky sú za nenásytné pijavice a dodávatelia to musia všetko riešiť so zákazníkmi, hoci s celou situáciou nič nemajú.

Utrpela aj časť spotrebiteľov – nielen tí, ktorí sa už tešili na nižšie ceny (pretože aj takí boli) a nakoniec ostali s tým, čo mali rok predtým. Ale aj potenciálni užívatelia smart metrov či elektromobilov. Špeciálne tarify pre nich sa nakoniec nekonajú.

Záujmy hráčov v elektroenergetickom sektore sú podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) príliš silné na to, aby vzniklo „riešenie“. Bolo by však vhodné aspoň naznačiť cestu. Trh sa tak ako každý iný sektor mení a musí sa meniť aj regulačná politika. Diskusia o rozdelení nákladov distribúcie medzi fixné a variabilné je viac ako oprávnená. Tak ako aj diskusia o právnom prostredí a predvídateľnosti krokov regulátora. Ceny nemôžu a ani nemajú byť nemenné. Liberalizácia cenotvorby musí pokročiť. Už to otvorene hovorí aj európsky komisár Maroš Šefčovič. Napokon, to je jasný zámer EÚ v energetike už mnoho rokov.

Novoročné faktúry mnohých šokovali a spôsobili doslova "elektrický chaos". Kto za to môže - distribútori, dodávatelia, vláda, alebo regulátor? Dokážu sa spolu porozprávať, aby v budúcnosti spotrebiteľ vedel, čo ho čaká?

Na tieto otázky bude vo štvrtok 30. marca hľadať odpovede diskusné fórum Elektrický chaos - kto a ako ho uprace? Organizuje ho INESS o 19:00 v Nu Spirit Clube. Diskutovať bude možné s ministrom hospodárstva Petrom Žigom, ekonomickou radkyňou Zastúpenia Európskej komisie Líviou Vašákovou, predsedom predstavenstva distribučnej spoločnosti SSE-D Františkom Čuprom a predsedom Združenia dodávateľov energií Michalom Hudecom.

Diskusia je určená nielen odborníkom, ale aj verejnosti, ktorá dostane priestor na otázky. Vstup je zadarmo, stačí si stiahnuť voľnú vstupenku.