Keď pred dvoma rokmi Národná banka Slovenska sprísnila reguláciu obchodov s binárnymi opciami, málokto si to všimol. Vtedy regulátor finančného trhu zakázal ponúkať toto obchodovanie s derivátmi neprofesionálom, teda retailovým klientom. „Bežný človek by sa s ponukou binárnych opcií ani nemal stretnúť, pretože takáto ponuka je nelegálna,“ uviedla vtedy NBS. Súčasná realita je však iná.

Zdá, že v ére špekulácii na ceny akcií či obchodovania podľa vzorov na sociálnych sieťach sa opäť darí aj tomuto rizikovému obchodovaniu. A bežní investori sú jeho prvé obete.

Coinbase
Neprehliadnite

Akcie Coinbase po debute na burze rýchlo vzrástli, trhová kapitalizácia bola takmer 100 miliárd

Čistý hazard

Binárne opcie však nepredstavujú klasické obchodovanie na finančných trhoch. Majú skôr znaky čistého hazardu a možno aj pyramídovej schémy, upozorňuje na to web Securitymagazin.sk.

Binárne opcie sú v podstate rýchle stávky na vývoj aktív na finančných trhoch. Človek môže rýchlo zarobiť, ale aj stratiť. Investor môže staviť napríklad na ceny akcií, meny, komodity alebo aj indexy.

V praxi to funguje tak, že investor staví isté peniaze, napríklad 100 eur, na to, že kurz zvolenej meny (dolár voči euru) prekročí určitú hodnotu do zvoleného času (ten je dosť krátky napríklad 15 minút). Ak sa tak stane, investor získa opčnú prémiu a k tomu zisk. Jeho výška sa pohybuje zvyčajne okolo 80 percent a pozná ju už pred uzavretím transakcie. Ak nie, stráca celý vklad 100 eur.

Ak udalosť nastane, opcia sa vyplatí, alebo zmluva zostane otvorená s príležitosťou získať vyplatenie v budúcnosti. Tak môžu ostávať peniaze v systéme dlhšie.

„Ak nemáte extrémne šťastie, rýchlo zistíte, že prerábate a zarobiť dokážete len na tom, že do systému privediete ďalších ľudí,“ vysvetľuje podstatu binárnych opcií Peter Daniška, redaktor Security magazínu.

Podivné firmy aj weby

Práve na lákaní nových naivných investorov, ktorí chcú ľahko a rýchlo zarobiť, je založený biznis model niektorých firiem, ktoré ponúkajú obchodovanie s binárnymi opciami. Na Slovensku pôsobí niekoľko zahraničný firiem, ktoré často sídlia v daňových rajoch alebo v krajinách, ktoré nerešpektujú našu legislatívu ohľadom obchodovania s binárnymi opciami.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa