Hneď v úvode nového roka sa investori zaradovali. Trhová kapitalizácia najhodnotenejšej firmy sveta, Apple, presiahla tri bilióny dolárov, čím prekonala HDP Spojeného kráľovstva.

Tesla predala o 87 percent vozidiel viac ako minulý rok, takmer milión. Investori ju za to odmenili nárastom kapitalizácie o viac ako 140 miliárd dolárov. Za jeden deň tak americká automobilka získala na hodnote viac, ako je celá hodnota Volkswagenu.

Ináč povedané, každé nové vozidlo Tesla investori ocenili na milión dolárov. Príklad Tesly ukazuje, aká šialená je momentálne valuácia na finančných trhoch.

Kým sa akcie vo všeobecnosti pohybujú na pomedzí teritória bubliny, mnohé technologické akcie sú podľa viacerých kritérií už dávno v nej. Aj to sú dôvody, prečo niektorí slávni investori volajú po prepade akcií.

Nadhodnotené technologické akcie

Päťdesiat najväčších spoločností na svete podľa trhovej kapitalizácie má kombinovanú veľkosť 28 percent globálneho hrubého domáceho produktu. Iba pred troma dekádami bolo toto číslo päť percent. Globálne korporácie sa stali väčšími a silnejšími než kedykoľvek predtým. Pomohli im k tomu aj nízke sadzby dane z príjmov. Efektívne daňové zaťaženie z roku 1990 na úrovni 35 percent sa v súčasnosti znížilo na polovicu. Tento stav však nemusí trvať dlho. Snahy amerického prezidenta Joea Bidena o zavedenie minimálnej globálnej dane a zvýšenie korporátnej dane zo zisku sú znamením, že ich náklady vzrastú o desiatky, ak nie stovky miliárd dolárov.

Impulz pre skazu prichádza

V článku Ako investovať v roku 2022 TREND písal, že globálne problémy odštartuje americká centrálna banka Fed. Jej utesňovanie monetárnej politiky spôsobí, že lacné peniaze, ktoré rast akcií poháňali, začnú z trhu miznúť. Bez lacných peňazí nebude lacná zábava.

V stredu zasadala americká centrálna banka Fed, ktorá na prekvapenie investorov povedala, že jej ukončovanie stimulov bude rýchlejšie, ako sa očakáva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa