Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) zverejnilo prieskum, v ktorom oslovilo  niekoľko stoviek starostov a primátorov s otázkou, ako by sa mohlo zlepšiť financovanie samospráv .

Okrem iného sa ZMOS pýtalo na podielové dane. Tie tvoria väčšinu rozpočtu samospráv a tečú do ich kasy len z príjmu fyzických osôb. Rozšírenie príjmov samospráv o podiel z výnosu dane z príjmu právnických osôb považuje skoro tretina respondentov za nevyhnutné a ďalších 54,5 percenta to pokladá  za vhodnú úvahu.

Podľa Michala Kaliňáka, hovorcu ZMOS-u, z toho vyplýva, že viac ako 86 percent starostov a primátorov je naklonených rozšíreniu príjmov samospráv o podiel z daní firiem.

ZMOS tieto prieskumy robí aj preto, lebo už dlhšie pripravuje analýzu alternatívneho financovania municipálneho rozvoja. Tá má byť hotová o dva mesiace. Hoci sa má zamerať najmä na finančné nástroje mimo doterajších zdrojov miest a obcí, napríklad aj z eurofondov, je jasné, že vo financovaní samospráv sú veľké medzery.

Na snímke takmer vyľudnené centrum Košíc predpoludním na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne.
Košice, 16. marca 2020. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Mestá prídu o 150 miliónov eur na podielových daniach, miestne dane by mali rásť

Reforma financovania

Odborníci preto volajú po akútnej reforme financovania miestnej verejnej správy. A to bez ohľadu na súčasnú koronakrízu. Zhodujú sa aj v tom, že celkový balík možných zdrojov na financovanie samospráv sa musí rozšíriť. Ako, v tom už zhoda nie je.

 „Dnešný stav, keď sú samosprávy závislé od jedného dominantného zdroja príjmov v podobe výnosov z dane z príjmov fyzických osôb , je nešťastný a treba ho zmeniť,“ tvrdí Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu. Ilustruje to na absurdnosti z minulého roka, keď mestá a obce protestovali proti znižovaniu nadmerného daňovo-odvodového zaťaženia práce svojich obyvateľov . Prečo? Lebo by im klesli podielové dane z nižších daní od ľudí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa