Mánie na finančnom trhu sa spájajú s inovatívnymi produktmi a ich akronymami. Bolo to IPO, ktoré spôsobilo bublinu Dotcom. SPV spôsobilo kolaps Enronu. Nasledovali CDO a CDS, ktoré stáli za finančnou bublinou z roku 2008. Teraz k nim pribudla nová skratka - SPAC.

Special Purpose Acquisition Company nie je nič iné ako prázdna firma, pomocou ktorej sa má v budúcnosti nakúpiť podiel na nejakej inej perspektívnej spoločnosti.

Investori vložia svoje peniaze do prázdnej firmy, ktorej jediným zámerom je spojiť sa s inou firmou. Tá pracuje na lákavom produkte alebo službe, no nemá dostatok kapitálu na svoj ďalší rozvoj. Na rad tak prichádza spojenie so SPAC.

Tesla a Vianoce
Neprehliadnite

Ľudia, čo nakúpili akcie Tesly, sa stali milionármi. Firma pritom takmer zbankrotovala

Lucid - nová Tesla

Príkladom je pondelková investícia do nádejnej automobilky Lucid, ktorá má byť novou Teslou. SPAC s názvom Churchill Capital Corp IV ohlásil spojenie s automobilkou, čím Lucid získa 4,4 miliardy dolárov.

Očakáva sa, že Lucid v druhej polovici roka vyrobí svoje prvé vozidlo – luxusný elektrický sedan s názovom Air. Pôjde o elektromobil s cenou 169-tisíc dolárov, no s dojazdom vyše 800 kilometrov.

Jeho hlavným investorom je saudskoarabský vládny investičný fond. V pondelok sa k nemu pridali tisíce investorov, ktorí investovali do SPAC Churchill Capital Corp IV. Donedávna ani netušili, aké akcie budú vlastniť. Len v tomto roku však na svojej investícii zarobili takmer 500 percent.

Ako funguje SPAC

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa