Novela Obchodného zákonníka má zamedziť nepoctivým fúziám obchodných spoločností, ktoré sa takto chcú vyhnúť napríklad plateniu záväzkov pri ich likvidácii či úpadku. Bežnou praxou bolo, že na čele zlúčených spoločností sa ocitli “biele kone“.

Tri mesiace zlučovania

V prípade zlučovania spoločností to treba oznámiť správcovi dane minimálne 6 dní pred jeho schválením. Firma musí mať správu od audítora, v ktorej audítor osvedčí, že ku dňu účinnosti fúzie hodnota vlastného imania nástupcu nebude záporná. Spoločnosť nebude môcť založiť osoba, ktorá je v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne.

„Nové podmienky v zákone predlžujú lehotu, v ktorej bude možné zlúčenie vykonať. Spoločnosti sa mohli zlúčiť v priebehu jedného až troch týždňov, po novom by však tento proces mal trvať až tri mesiace,“ uviedla Miroslava Terem Greštiaková, partnerka advokátskej kancelárie Deloitte Legal. Dôležitým prvkom novely je podľa nej sprísnenie podmienok a rozšírenie zodpovednosti pre štatutárne orgány firiem, pričom sa bude viac kontrolovať, či sa skutočne zúčastňujú na ich riadení.

„Je to boj proti zlučovaniu stratových spoločností a proti vyhýbaniu sa splácaniu záväzkov voči veriteľom. Po novom už nebude možné zlúčiť stratové spoločnosti tak, aby výsledkom bola stratová spoločnosť,“ dodala Miroslava Terem Greštiaková.

Štatutári pod dohľadom

Nové pravidlá 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa