Dávať si hoci sto eur mesačne na výplatu ako konateľ a súčasne zamestnanec eseročky je lákavá príležitosť pre mnohých Slovákov. Z takejto malej sumy si potom platia zdravotné i sociálne poistenie. Aktuálne im štát túto možnosť pravdepodobne pri zdravotnom poistení zarazí.

Od nového roka budú zrejme musieť aj pri výplate 100 eur mesačne platiť zdravotné odvody zo životného minima (do 30. júna 2023 je to 234,42 eura), teda mesačne necelých 33 eur. Bude to platiť, ak parlamentom prejde novela zákona o zdravotnom poistení, ktorá zavedie minimálny mesačný vymeriavací základ pre zamestnanca.

Ako prvé stúpnu zdravotné odvody

Zámerom novely je zlepšiť využívanie zdravotných odvodov a dlhodobo zaistiť financovanie zdravotníctva, objasnila pre TREND hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková.

„Návrh na minimálny vymeriavací základ bol reakciou na špekulatívne zamestnávanie, kedy sa človek zamestnal na minimálny úväzok, aby sa vyhol plateniu zdravotných odvodov. Ak to veľmi zjednodušíme, tak čierni pasažieri zdravotného systému neprispievali rovnako ako ostatní, ale mali rovnaký prístup ku komplexnej zdravotnej starostlivosti,“ dodáva hovorkyňa.

Krajniak peniaze dôchodcom
Neprehliadnite

Nie jeden dôchodok, ale hneď dva. Výsluhoví penzisti dostanú od štátu ďalšie kráľovské peniaze

Aj tak je to však pre zamestnancov lepšia správa, ako to, čo rezort zdravotníctva spolu s rezortom financií pôvodne plánovali. Navrhovali totiž platiť zdravotné odvody z minimálnej mzdy (v roku 2023 suma 700 eur mesačne), čo by reálne znamenalo pre zamestnancov sumu 98 eur. Z toho však po kritike verejnosti zišlo.

Nové pravidlá aj tak načrú do peňaženiek státisícov Slovákov, vrátane konateľov eseročiek. Je len otázkou času, kedy vláda navrhne zvýšiť aj ďalšie odvody.

„Obávam sa, že po minimálnych zdravotných odvodoch budeme v krátkom čase svedkami snáh aj o zavedenie minimálneho odvodu na sociálne poistenie,“ pridáva pre TREND názor generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz. Zákonom stanovený minimálny vymeriavací základ pri zamestnancoch zatiaľ nie je. Poistné za konateľa zamestnávateľ odvádza z reálne dosiahnutého vymeriavacieho základu.

Nízke odvody prinesú nízke penzie

Nízke vymeriavacie základy pri platení sociálnych odvodov znamenajú aj nízke budúce penzie. Pre získanie nároku na starobný dôchodok je dôležitá doba poistenia a rovnako i výška osobného mzdového bodu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa