Informácie o inflácii môžu pomôcť ochrániť naše peniaze. Kým podľa Štatistického úradu SR v auguste tohto roku medziročná inflácia stúpla na 3,3 percentá, v septembri opäť rástla a dosiahla štyri percentá. Navyše tempo rastu cien bolo v septembri najvyššie od septembra 2008.

Inflácia má vplyv na veľkosť našich nákupov, ako aj na stav úspor v banke. Aj preto je dôležité, aby sme s peniazmi dokázali pracovať čo najefektívnejšie. Dlhodobé rezervy majú byť napríklad uložené tam, kde dokážu udržať svoju kúpnu silu a nestrácať na hodnote tým, že ich necháme ležať na bežnom či málo výnosnom sporiacom účte. Finanční analytici sa preto zhodujú, že pravidelné upratovanie vo financiách je kľúčom k väčšej efektívnosti úspor.

Inflácia v auguste 2021 dosiahla 3,8 %
Neprehliadnite

Ako mať pod palcom svoj nákupný košík? Informácie o inflácii pomôžu ochrániť peniaze

Výhodný produkt sa môže zmeniť na zbytočný

Podľa slov experta na financie spoločnosti Prosight Patrika Kunza čas na pravidelný audit finančných produktov nastáva napríklad vtedy, ak sa nám zmení životná situácia, či už ide o narodenia dieťaťa alebo si berieme hypotéku na nové bývanie, prípadne meníme zamestnanie.

Okrem zmien v našom živote, ide aj o iné faktory, ktoré sa vyvíjajú a ktoré by sme mali z času na čas prehodnotiť, keďže vplývajú aj na výhodnosť uzavretej hypotéky, poistenia či sporenia. „Či už ide o zvýšený rast cien nehnuteľností, zmenu legislatívy, daňové úľavy a štátne príspevky, zmeny úrokových sadzieb. To všetko dokáže pôvodne výhodný a dobre nastavený produkt časom zmeniť na nevýhodný, dokonca až úplne zbytočný,” upozorňuje prevádzkový riaditeľ FinGO.sk Zoltán Čikes.

Sídlo Medzinárodného menového fondu vo Washingtone
Neprehliadnite

Inflácia by sa na predpandemickú úroveň mala vrátiť do polovice roka 2022, očakáva MMF

Zbavme sa poplatkov za vedenie účtu

Ak by sme začali tými najjednoduchším, môžeme sa pozrieť na bežné účty. Niektoré banky v súčasnosti ponúkajú bezplatné účty, pričom nejde len o internetové banky, ale aj o veľké bankové inštitúcie. Podľa P. Kunza každá z nich ponúka klientom zľavy, vďaka čomu môžu mať vedenie účtu za polovičnú sumu alebo dokonca zadarmo. Stačí sa informovať vo svojej banke, aké podmienky treba splniť na získanie bezplatného účtu.

Ilustračné foto
Zdroj: VISA
Ilustračné foto

Takto jednoducho sa dá získať zľava napríklad za to, že si klienti nechávajú na bankový účet posielať mesačnú výplatu, platia platobnou kartou v obchodoch alebo využívajú trvalé príkazy na pravidelné platby.

„Hoci sa bezplatný bankový účet ako forma úspory často podceňuje, len za vedenie účtu v banke, ktoré nás mesačne stojí v priemere šesť eur, dokážeme usporiť 72 eur ročne. Celoživotne môžeme ušetriť tri až štyritisíc eur iba na jednoduchom bežnom účte,“ upozorňuje P. Kunzo.

Ušetriť sa dá aj na životnom poistení

K zbytočným poplatkom a zmluvám sa môžeme dopracovať aj pri uzatváraní životného poistenia, ktoré nemáme nastavené podľa našich potrieb. „Mnoho klientov zvykne mať poplatkovo drahý produkt, do ktorého roky „leje” peniaze, pričom najčastejšie ide o investičné alebo kapitálové životné poistenie. Súčasne má mnoho z nich pripoistenia, ktoré vôbec nepotrebujú a platia ich len preto, že im niekto v minulosti takto poistenie navrhol a odvtedy zmluvu neprehodnocovali,“ reaguje partner Umbrella Group Michal Ďuriš.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa