Jedna výsluhová penzia už dôchodcom postačovať nemusí. Vláda Eduarda Hegera pre nich pripravila zásadnú novinku, ktorá im prinesie od budúceho roka pravdepodobne viac peňazí, s ktorými možno ani nerátali.

Vojaci, policajti či hasiči majú v súčasnosti pri poberaní výsluhovej penzie viacero výhod oproti iným penzistom. Nárok naň im vzniká už po najnovšie po 25-tich odpracovaných rokoch (pôvodne po 15-tich), pričom často odchádzajú do civilu na vrchole síl. Ak pracujú aj v civile, môžu v budúcnosti, po dosiahnutí dôchodkového veku, poberať aj ďalší dôchodok zo Sociálnej poisťovne, čím si finančne ešte viac prilepšia. Už o pár mesiacov ich čaká zásadná zmena, ktorá im zabezpečí pravidelný prísun ďalších financií do rodinnej kasy.

Sociálna poisťovňa - pobočka na Záhradníckej ulici v Bratislave.
Neprehliadnite

Nízka výplata konateľom firiem neprinesie ani len biednu penziu. Musia zarobiť oveľa viac

Novela zákona o sociálnom poistení sa totiž zosúladí s ustálenou judikatúrou Najvyššieho súdu. „Návrh vychádza z rozhodovacej praxe Sociálnej poisťovne, ktorá je realizovaná na základe ustálenej súdnej judikatúry. Súdy v rámci rozhodovacej činnosti ustálili, že nárok na starobný dôchodok majú aj niektoré kategórie poistencov, ktorí nesplnili podmienky nároku na starobný dôchodok podľa aktuálneho znenia zákona o sociálnom poistení,“ objasňuje pre TREND Eva Rovenská, hovorkyňa rezortu práce.

Valorizácia v roku 2023 o 11,8 percenta

Vlani koncom roka Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia vyplatil výsluhový dôchodok 15. tisícom bývalých vojakov, pričom jeho priemerná výška dosahovala 901,92 eura. Priemerný výsluhový dôchodok bývalých príslušníkov Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Slovenskej informačnej služby, Hasičského a záchranného zboru aj Horskej záchrannej služby v roku 2021 bol 808,55 eura mesačne a poberalo ho takmer 20-tisíc ľudí.

Ministerstvo zdravotníctva chce zriadiť štátnu distribučku.
Neprehliadnite

11 zmien u lekárov. Iné odvody, predpisovanie liekov i vakcíny. Ale Brusel chce ešte viac

Výsluhové penzie sa pravidelne každý rok valorizujú, nie však ako starobným dôchodcom od januára, ale od júla. Priemerný starobný dôchodok k 30. septembru tohto roka bol podľa dát Sociálnej poisťovne 517,42 eura, predčasný starobný 503,96 eura. Valorizáciou si všetci mohli prilepšiť o 1,3 percenta mesačnej sumy dôchodku. 

Podľa Štatistického úradu SR dosiahla priemerná hodnota dôchodcovskej inflácie za I. polrok 2022 hodnotu 11,8 percenta, vďaka ktorej sa penzie v ďalšom roku zdvihnú o desiatky eur mesačne. Aj keď vyššie číslo vzbudzuje dojem skokového navýšenia penzií, v skutočnosti len skopíruje enormný nárast cien tovarov a služieb. Od januára 2023 si takto polepšia starobní či predčasní penzisti, výsluhoví dôchodcovia až od júla tiež o 11,8 percenta.

Súbeh penzií bude oveľa výhodnejší

Aktuálne však Krajniakov rezort navrhol ďalšie zmeny, ktoré umožnia výsluhovým penzistom poberať súbežne dve penzie, teda výsluhové dôchodky a po dosiahnutí dôchodkového veku a splnení ďalších podmienok, aj starobný dôchodok.  

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa