Keď Volksbank pred tromi rokmi predstavila možnosť rýchlejších platieb kartou prostredníctvom bezkontaknej technológie PayPass, zrejme netušila, že prilákať k novinke väčšiu skupinu slovenských klientov a obchodníkov sa podarí až po tom, čo sa do projektu po dva a pol roku zapoja a marketingovo ho podporia aj ďalšie väčšie banky. V prípade niektorých technologických noviniek v bankovníctve nestačí na ich viditeľnejšie rozšírenie ani angažovanosť najväčších bankových domov na tunajšom trhu. Príkladom je možnosť vybrať si pri platbe kartou za nákup v obchode hotovosť.

Službu cashback spustili už dávnejšie ČSOB a Slovenská sporiteľňa. Len okrajovou zostala aj služba Unikasa, ktorá ponúka kupujúcim v predajniach reťazca COOP Jednota možnosť uhradiť platobnou kartou šeky za energie či od vybraných poisťovní.

Dôvodov, prečo Slováci hromadne nesiahajú po technologických novinkách, ktoré alternujú iné bežne využívané služby, je viacero. Tieto služby sa často míňajú klientele, ktorá by ich bola ochotná využívať. Vyberať si hotovosť inde ako v banke, je zrejme podozrivé ľuďom na dedinách a v najmenších mestách, kde sa táto služba najviac koncentruje. Neposledným dôvodom je aj cena. Novinky často nie sú až natoľko cenovo výhodné, aby pre ne ľudia menili svoje doterajšie zvyky.

Rýchlejšie drobné platby

Najviac sa z netradičného používania platobnej karty uchytila služba PayPass. Umožňuje rýchlejšie uhradiť drobné nákupy do 20 eur, kedy platiaci nezadáva overovací kód PIN. Kvôli charakteru a veľkosti platieb je služba cielená do obchodov a prevádzok, ktorými prejde množstvo zákazníkov platiacich menšie sumy.

Na využívanie tejto služby slúži špeciálne upravená karta. Okrem spomínanej Volksbank ju vydávajú už aj Tatra banka, VÚB, UniCredit Bank, OTP Banka a najnovšie aj Poštová banka. Niektoré banky vydávajú klientom upravené karty automaticky, iné na požiadanie.

Podľa hovorkyne Volksbank Jany Lukáčovej sa dá cez PayPass aktuálne platiť u 3 500 obchodníkov po celom Slovensku. „V súčasnosti nie je využívanie bezkontaktných platieb bežnou súčasťou klientskeho správania. Zrejme potrvá dlhší čas, kým si klienti zvyknú na túto možnosť,“ dodáva J. Lukáčová. Podobná situácia platí aj v ostatných bankách, aj keď niektoré zaznamenávajú v tejto oblasti slušný rast.

Lídrom je Tatra banka, ktorá karty s technológiou PayPass vydáva automaticky. Ich počet presiahol v auguste 240-tisíc. V júli jej klienti bezkontaktnými platobnými kartami uhradili takmer 30-tisíc nákupov, čo je oproti aprílu tretinový nárast. Pre porovnanie, mesačný počet platieb kartami dosahuje na Slovensku okolo 27 miliónov. Banky doteraz vydali spolu vyše 5,5 miliónov kariet.

Cashback a Unikasa

Stále v štatisticky zanedbateľnom rozsahu sa využíva služba Unikasa. Spustili ju vo vybraných predajniach slovenskej obchodnej siete ešte v roku 2006 a postupne sa rozšírila do väčšiny predajní COOP Jednoty. Umožňuje popri platbe kartou za nákup zaplatiť aj šeky od elektrární či vybrané poistky. Pre klienta, ktorý má platby kartou v rámci bankového balíka zadarmo, to znamená nielen časovú, ale aj finančnú úsporu v porovnaní s návštevou pošty.

Pomaly si svojich priaznivcov získava aj služba, pri ktorej si platiaci môže cez kartu z pokladne priamo vybrať aj menšiu hotovosť. „Za prvý polrok 2011 narástol počet cashback transakcií v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2010 takmer o polovicu, čo potvrdzuje rastúci trend využívania tejto služby. Na druhej strane, počet prevádzok poskytujúcich službu výrazne nerastie. Dôvodom je, že menší obchodníci vidia problém v potrebnej úprave pokladní,“ hodnotí využívanie služby Štefan Frimmer, hovorca Slovenskej sporiteľne.

Zatiaľ čo prvá služba má svoje opodstatnenie na vidieku, ale napríklad aj na sídliskách väčších miest, cashback sa prioritne snaží uľahčiť prístup k hotovosti ľuďom v regiónoch, kde nie sú rozšírené bankomaty.

Poplatok za výber peňazí pri pokladni je v prípade sporiteľne 0,10 eura. Pri výbere hotovosti z cudzej banky zaplatí klient 1,30 eura. Výber z vlastného bankomatu je v prípade balíka služieb bezplatný, inak si banka účtuje poplatok 0,15 eura.

Foto na titulke - Vlado Benko