Hlavným rizikom pre bankový sektor v súčasnosti je hrozba nesplácania úverov. Výrazné zvýšenie podielu nesplácaných úverov by pre banky aj celú ekonomiku znamenalo veľký problém. Dočasne ho zažehnal pandemický odklad splátok. Národná banka Slovenska (NBS) očakáva, že v budúcnosti bude podiel nesplácaných úverov rásť. Ku koncu tretieho štvrťroka bol podiel nesplácaných úverov v bankovom sektore 2,72 percenta.

Centrálna banka ale analyzovala aj ďalšie dve významné riziká. Významným nebezpečenstvom je podľa NBS to, že banky nebudú poskytovať domácnostiam a firmám úvery. Otáznik je nad stabilitou bankového sektora. Vyplýva to zo Správy o finančnej stabilite, ktorú NBS predstavila koncom novembra.

Problém splácať budú mať najmä firmy

Odklad splátok a splátkové moratórium prispelo k tomu, že obavy z neschopnosti splácať úver má približne 0,6 percenta domácností. Ide približne o 4,4-tisíc domácností. Nejaký druh zhoršenia finančnej situácie očakáva približne dvanásť percent domácností.

Firmy sú teda pre bankový sektor v súčasnosti väčšou hrozbou ako domácnosti. Podiel firiem, ktorým hrozí insolvencia, je podľa údajov NBS až dvanásť percent. „To nie je až také malé číslo,“ poznamenal Marek Ličák, riaditeľ odboru finančnej stability NBS.

Ekonomika sa zotavuje? S priveľkým optimizmom opatrne
Neprehliadnite

Ekonomika sa zotavuje? S priveľkým optimizmom opatrne

Centrálna banka odhaduje, že do konca budúceho roka sa straty bánk z nesplácaných úverov vyšplhajú na 590 až 810 miliónov eur. Podľa M. Ličáka minimálne dve tretiny z týchto strát zapríčinia úvery, ktoré budú mať problém splácať firmy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa