Nedávno dvaja profesori z Harvardu a Stanfordu zistili, že ľudia opúšťajú teplé miesta a vrhajú sa na podnikanie najčastejšie vtedy, ak majú priateľa alebo kolegu, ktorý je alebo bol podnikateľom. Čiže aj vtedy, keď nemal úspech a skrachoval. Úplne stačí, ak sa ľudia s dostatkom odvahy a nápadov dozvedia, ako podnikanie chutí.

Aj mne začali myšlienky na podnikanie vŕtať v hlave, keď som videl, ako niektorí moji priatelia úspešne podnikajú a ako sa im darí vďaka šikovnosti, kreativite a húževnatosti. Nie vďaka okrádaniu klientov či štátu. Pár mesiacov po tom, ako som sa rozlúčil s dovtedajším zamestnávateľom a začal podnikať, sa ma mama spýtala, či už nikdy nebudem mať normálnu prácu.

Začiatok podnikania pre mňa, našťastie, nebol žiadny koniec. Naopak, išlo o začiatok, na ktorý som sa tešil asi najviac zo všetkých začiatkov.

Možno preto, že mám rád, keď môžem byť sám sebou a keď meradlom úspechu sú spokojní klienti. Je to takmer ako nachádzanie nových priateľov. Je mi ťažké odpovedať na otázku mojej mamy, no zatiaľ ma biznis veľmi baví.

Nenormálna práca? Áno, ale skvelá (Názor)

Podnikanie je vynikajúce práve preto, že to nie je „normálna" práca, bežná robota v zabehnutej firme. Každý už mnoho ráz počul o tom, že podnikanie je motorom ekonomiky a ako ho treba podporovať.

Prirodzenou reakciou mnohých ľudí vrátane podnikateľov je obrátiť sa so žiadosťou o podporu na vládu či legislatívcov. A lobovať, lobovať, lobovať. Iste, podmienky podnikania nastavuje vláda a parlament. Ale chuť do podnikania sa nedá do guláša paragrafov vsypať ako nejaká vegeta.

V súčasnosti s priateľmi rozbiehame občianske združenie zamerané na biznis a sociálne otázky. Do rúk sa nám dostal film Povolanie podnikateľ od amerického Acton Institute. Ten film ma dostal. Hovorí o osobných príbehoch troch podnikateľov farmára, bankára a vydavateľa.

Ohromne presvedčivo spája ich osobné príbehy so zriedkavým odkazom podnikanie je zábavné, kreatívne a napĺňajúce, nerovná sa hre s nulovým súčtom. Podnikateľ nie je ekvivalent zlodeja a podvodníka. Úspech jedných neznamená nevyhnutne ukrátenie iných. Keď sa spojí chuť podnikať a osobná etika, niet sa čoho obávať.

Preto sme sa rozhodli, so súhlasom autorov, dať film nadabovať s cieľom sprístupniť ho čo najviac ľuďom na Slovensku. Práve začíname s prvými premietaniami. Azda presvedčíme viacerých, že aj podnikanie je skvelá práca.

Autor je spolumajiteľ poradenskej spoločnosti a člen správnej rady Stredoeurópskej podnikateľskej a sociálnej iniciatívy (CEBSI).