Väčšina oslovených konateľov, prezidentov asociácií, manažérov, generálnych a výkonných riaditeľov nepovažuje open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme.

Zatiaľ čo 22 percent z nich efektívnosť a zmysluplnosť otvorených kancelárií rozhodne odmieta, 32 percent sa prikláňa k odpovedi „skôr nie“. Len desať percent opýtaných ich považuje za skvelý nápad, 29 percent s nimi skôr súhlasí, ako nesúhlasí.

Viac ako štyria ľudia sú už problém

Trend otvorených kancelárií podľa Juraja Vozára, riaditeľa z firmy Biomin, už ustupuje. „Osobný hygienický priestor a komfort je tak výrazne narušený, že pracovníci sa nemôžu adekvátne sústrediť na prácu, z čoho plynie aj slabší finálny výkon.“

Štyri steny okrem súkromia majú na zamestnanca aj psychologický efekt bezpečia a podvedomej blízkosti či istoty. Časté narúšanie pracovného procesu vravou kolegov a hygiena ovzdušia podľa neho rovnako neprispievajú k stabilným a maximálnym výkonom.

„Viac ako štyria ľudia v kancelárii predstavujú zvukový, teplotný a pachový smog,“ súhlasí Juraj Janči, manažér firmy Coface Slovakia. „Jedna vec je stmeľovanie tímu a rýchla výmena informácií v rámci kolektívu, ale zasa riešiť každú chvíľu virózy na pracovisku a hádky, či pustiť, alebo nepustiť klímu, by sa mi nechcelo.“

Rutinná práca

Podľa viacerých opýtaných ideálne usporiadanie kancelárie determinujú povaha práce, ale aj kultúra či vek spoločnosti. Čím väčšie sústredenie si práca vyžaduje, tým menej vhodné sú veľké priestory. Viac vyhovujúce a výhodné sú pre kolektívne práce na spoločnom projekte.

Otvorené kancelárie predstavujú vhodné usporiadanie najmä pre rutinné práce. „Tam, kde sa vyžaduje tvorivé premýšľanie a rozhodovanie, nie je open space dobré riešenie,“ hovorí Boris Lorenc z firmy Camase s tým, že aj nadriadení zamestnancov pracujúcich v open space preto pracujú v samostatných kanceláriách.

„Ja by som v takom prostredí pracovať nemohol,“ dodáva konateľ spoločnosti Tailor Made Andreas Kreutz.

Zo skúseností opýtaných tiež vyplýva, že uchádzači o prácu oceňujú a vítajú, ak spoločnosť nedisponuje open space pracoviskom.

Nízke náklady

Ak sa berie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa