Miliónom klientov nemeckých bánk prestali fungovať platobné karty. Chyba v softvéri na čipe kariet MasterCard spôsobila nefunkčnosť vyše 30 miliónov debetných a  kreditných kariet. Nefunkčné sú iba čipy, magnetické prúžky sa dajú naďalej používať.

Podľa Handelsblatt.com si softvér na kartách nedokáže poradiť s rokom 2010. Bankomaty preto v prvých dňoch roka nevydávali peniaze, neprechádzali ani transakcie platobnými kartami. V súčasnosti by už mali byť všetky bankomaty v Nemecku prestavené tak, aby namiesto čipu brali údaje z menej bezpečného magnetického prúžku.

Obchodníci si zase podľa Spiegel Online vzali na pomoc lepiace pásky. Na karte prelepia čip, ktorý sa tak stane pre platobný terminál neviditeľný. Na uskutočnenie transakcie namiesto čipu sa tak použije magnetický prúžok. Obchodné reťazce budú pravdepodobne žiadať od bánk náhradu za výpadok tržieb.

Problémy môžu mať Nemci aj v zahraničí. Nemecké banky preto v súčasnosti rokujú s bankovými asociáciami krajín, do ktorých Nemci najčastejšie cestujú, aby takisto prestavili svoje bankomaty. Ani slovenské bankomaty by nemožnili transakciu kartou s chybným čipom. Terminály používané v obchodoch na Slovensku dovoľujú obchodníkom zvoliť si, či na platbu použijú čip alebo magnetický prúžok.

V prípade, že by banky začali zlé karty vymieňať, trvalo by to minimálne do konca apríla. Chybný softvér chcú preto opraviť na diaľku. Nový softvér by sa mal na kartu nahrať pri jej vložení do bankomatu. Rovnakým spôsobom sa napríklad blokujú platobné karty. No či sa tento postup bude dať využiť aj na opravu softvéru, nie je zatiaľ isté.

Výmena všetkých postihnutých kariet by bola navyše aj drahá. Keďže výmena jednej karty vyjde na päť až osem eur, hovorca nemeckej asociácie bánk a sporiteľní Christian Achilles tvrdí, že náklady by sa vyšplhali na stovky miliónov eur. Podľa spoločnosti TeleCash, ktorá zabezpečuje prevádzku bankomatov a platobných terminálov, by sa náklady mohli dostať až na 300 miliónov eur. „Samozrejme napokon sa bude musieť položiť otázka, kto tieto náklady uhradí,“ tvrdí firma vo svojom stanovisku.

Okrem obchodníkov banky zožali kritiku aj od spolkovej ministerky pre ochranu spotrebiteľov. „Zodpovední musia denno denne venovať viac pozornosti, aby zabezpečili bezpečnosť a bezproblémové fungovanie bankových a kreditných kariet,“ povedala Ilse Eigner. Banky by podľa ministerky mali niesť viac zodpovednosti za to, že ich platobné prostriedky budú fungovať.

Finančný expert z Ústavu pre finančné služby Udo Reifner pre Spiegel Online povedal, že ide o „primitívne chyby“. Takéto chyby by banky podľa neho mali objaviť pri testoch, ktoré predchádzajú uvedeniu kariet na trh.

Foto na titulke - Flickr.com