Samosprávy prišli o státisíce eur kvôli vládou schváleným prorodinným opatreniam. A o ďalšie financie ešte prídu. Dnes už bývalá vláda Eduarda Hegera z nich urobila sponzorov zlých rozhodnutí, mnohé mestá i obce museli svoje rozpočty postaviť na provizóriu a stále hľadajú možnosti, ako fungovať ďalej. Jedno je isté – šetriť sa bude všade a vo veľkom.

Samosprávy sú nútené redukovať dopravné spoje, zväčšiť intervaly mestskej hromadnej dopravy, zvýšiť cestovné či poplatky v školách i zariadeniach pre seniorov, zastaviť dotácie pre šport, kultúru aj sociálne služby. Nevyhnú sa ani prepúšťaniu zamestnancov. Zvýši sa dokonca aj nájomné za hrobové miesta či daň za verejné priestranstvá, ale aj daň z nehnuteľnosti.

Na snímke kopy snehu na Alžbetinej ulici v Košiciach 14. decembra 2022. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Takmer polovica samospráv je v rozpočtovom provizóriu. Môžu kúriť, svietiť či rozpredať majetok

Združenie miest a obcí Slovenska avizovalo výpadok v príjmoch samospráv vo výške 784 miliónov eur. Cez kompenzačné opatrenia rezortu financií má síce samosprávam pritiecť do ich rozpočtov dodatočných 300 miliónov eur, avšak je zrejmé, že to nebude postačovať. Pád vlády E. Hegera, potenciálne neschválenie štátneho rozpočtu a mnohých ďalších legislatívnych opatrení ich môže situáciu len zhoršiť.

Rozpočty mnohé samosprávy neschválili

Do 16. decembra tohto roka museli mať samosprávy schválené rozpočty na budúci rok. Inak sa ocitnú v rozpočtovom provizóriu, čo by ohrozilo napríklad rozpočtové organizácie v ich zriaďovateľskej pôsobnosti. Mestá a obce sú dlhodobo závislé najmä od príjmov z podielových daní, ktoré tvoria gro ich celkových príjmov.

Daňový bonus 140 eur mesačne získajú rodičia , na prechodné obdobie dvoch rokov a na vyživované deti do 18 rokov. Toto opatrenie bude mať negatívny dosah na výnos dane z príjmov fyzických osôb. Vláda Eduarda Hegera navrhla, že samosprávam by sa to malo kompenzovať zo zdrojov z dane z príjmov právnických osôb.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa