Národná banka Slovenska (NBS) vyzýva akcionárov komerčných bánk pôsobiacich na slovenskom trhu, aby v slovenských finančných inštitúciách ponechali zisky, ktoré tieto bankové domy dosiahnu v roku 2020. Podľa centrálnej banky je to dôležité pre zachovanie dostatku kapitálu v bankovom sektore.

NBS chváli slovenské banky za to, že v dobrých časoch vytvárali dobrovoľný kapitálový vankúš. „K tomuto prispel aj ten fakt, že akcionári bánk ponechali v bankách zisk za rok 2019. Takmer celý zisk zostal v bankách a prispel k navýšeniu tejto kapitálovej rezervy,“ uviedol v júni tohto roka Vladimír Dvořáček, člen Bankovej rady NBS a výkonný riaditeľ úseku obozretného dohľadu.

Výplata dividend znižuje odolnosť bánk

NBS svoje odporúčanie nerozdeľovať zisk aj za rok 2020 opiera o výsledky záťažových testov. Tie potvrdili dobrú odolnosť bankového sektora, no napriek tomu by podľa NBS banky nemali banky vyplácať zisky vo forme dividend. V prípade prísneho scenára by na konci roka 2021 klesla primeranosť vlastných zdrojov bankového sektora z aktuálnych 19,7 percenta na 16,6 percenta.

NBS
Neprehliadnite

Banky nechávajú splácať hypotéky aj dôchodcov. Podľa NBS riskujú

Kapitálová primeranosť hovorí o výške vlastného kapitálu bánk. NBS upozorňuje, že európske kapitálové požiadavky by nesplnili dve slovenské banky, hoci ich takzvaná kapitálová primeranosť by neklesla pod hranicu ôsmich percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa