Ruská invázia na Ukrajinu môže spôsobiť pokles záujmu o úvery a finančné služby a ceny hypoték napriek tomu budú ďalej stúpať. Myslí si to Marek Gemainer, obchodný riaditeľ spoločnosti FinGo.sk. Podľa jeho slov sa už na realitnom trhu vytvorila bublina, no napríklad mladí ľudia dnes nemajú inú alternatívu ako nehnuteľnosti kupovať. „Keď sa pozrieme na sadzby, ktoré dnes na Slovensku ešte stále sú, tak to je skôr konkurenčný boj medzi bankami, než reálne vyčíslenie toho, koľko by mal úver stáť,“ hovorí v rozhovore pre TREND.

Situácia na Ukrajine bude mať ekonomické dopady. Ako sa to dotkne Slovenska?

To, čo očakávam, je vyššia opatrnosť ľudí v spotrebiteľskom správaní. Slováci začali byť defenzívnejší v míňaní peňazí. Toto by som považoval za najvýznamnejší dopad pokiaľ neberieme do úvahy nápor utečencov, no tomu by som sa teraz nerád venoval.

Každý si teraz dvakrát preráta do čoho investuje a budeme všetci čakať ako to bude pokračovať.

Očakávate aj nižší záujem napríklad o úvery všetkých druhov?

Presne k tomu smerujem. Môže sa stať, že ľudia budú viac zvažovať a prehodnocovať, či pôjdu do nejakej investície. Celé Slovensko a hlavne východná časť je do určitej miery paralyzované tým, čo sa deje a podľa toho budeme upravovať svoje spotrebiteľské správanie.

Bude najvýznamnejší dopad na trhu práce?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa