V druhom pilieri je už viac ako 1,6 milióna sporiteľov. Podľa údajov Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) si tak na svoj budúci dôchodok v druhom pilieri sporí viac ako polovica všetkých pracujúcich.

Druhý dôchodkový pilier nenaplnil očakávania
Neprehliadnite

Druhý pilier je sklamaním, NBS odporúča znížiť niektoré poplatky

Za posledných 15 mesiacov v druhom pilieri pribudlo 100-tisíc sporiteľov. „Na pracovný trh prichádzajú populačne najslabšie ročníky, napriek tomu počet vstupujúcich do druhého piliera je z roka na rok vyšší,“ tvrdí predseda predsedníctva ADSS Miroslav Kotov.

Vyššie dôchodky

Úlohou druhého piliera by malo byť zabezpečiť ľuďom vyššie dôchodky v porovnaní s tým, ak by boli len v prvom pilieri. Prvý pilier totiž len rozdeľuje odvody od pracujúcich medzi súčasných dôchodcov. Jeho problémom je, že počet dôchodcov sa zvyšuje rýchlejšie ako počet pracujúcich.

Kým v súčasnosti na jedného dôchodcu pripadá 2,5 pracujúceho, v roku 2070 by to podľa predpokladov malo byť len 1,5. Ak by dôchodky stáli len na prvom pilieri, štát by nemal dosť peňazí na to, aby dokázal vyplácať penzie v terajšej výške. Riešením by bolo buď zníženie penzií alebo výrazné zvýšenie odvodov.

Peniaze
Neprehliadnite

Druhý pilier musí investovať rizikovo aj opatrne. Dorovnávanie strát teraz nehrozí

Práve tento problém by mal pomôcť vyriešiť druhý pilier. Keďže každý, kto je v ňom zapojený, si sporí na svoj vlastný dôchodok, výška jeho budúcej penzie z druhého piliera nebude závisieť od toho, koľko ľudí bude v budúcnosti platiť odvody, ale od toho, koľko si sám dokáže nasporiť a ako dôchodková spoločnosť zhodnotí jeho peniaze.

Zatiaľ sa však ukazuje, že ľudia, ktorí sú zapojení v druhom pilieri, majú celkový dôchodok z prvého aj druhého piliera nižší, ako keby boli len v prvom pilieri.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa