Michael Burry, známy z hollywodského filmu Big Short, mnohokrát šokoval investorskú verejnosť svojimi kontroverznými rozhodnutiami. Bol jedným z prvých významných investorov, ktorí zareagovali ešte pred prasknutím obrovskej realitnej bubliny v USA v rokoch 2007 až 2008. V roku 2005 sa tento investor začal zameriavať na trh s rizikovými hypotekárnymi úvermi.

Vďaka analýze postupov pri poskytovaní hypotekárnych úverov v rokoch 2003 a 2004 správne predpovedal, že realitná bublina sa zrúti už v roku 2007. Stavil proti realitnému trhu, čo ho najprv stálo dobré vzťahy s vlastnými investormi v jeho fonde, ale neskôr mu prinieslo nezmazateľnú slávu v celej investičnej komunite.

Podľa verejných zdrojov, M. Burry a jeho hedžový fond Scion Capital zarobil na šortovaní (stávka na pokles) realitného trhu viac ako 800 miliónov dolárov.

Akciový veštec

V roku 2021 počas nedávneho býčieho trhu stavil na pokles akcií Tesly, čo mu nevyšlo o jeden rok. Keby počkal, akcie Tesly sa o rok neskôr prepadli o 70 percent. Pred rokom šiel M. Burry opäť proti prúdu, dokonca aj proti samotnému Warrenovi Buffetovi, keď šortoval akcie Apple. V auguste minulého roka zas kontroverzný investor zlikvidoval v podstate celé svoje akciové portfólio, keďže čakal pokles akciového trhu – opäť úspešný zásah. Nakúpil len akcie jedinej firmy. Tie sa za pár mesiacov zhodnotili o 40 percent.

Leading Investors Leave Mark in City Philanthropy
Neprehliadnite

Jeremy Grantham predpovedá ďalšiu paniku a výrazný prepad amerického akciového trhu

Zhruba pred dvoma týždňami M. Burry na sociálne sieti napísal investorom jednoslovný, avšak výstižný odkaz – „sell“, čo si mnohí vysvetlili tak, že predpovedač zlých správ očakáva ďalší pokles akcií. Ako však ukázal report burzového regulátora, slávny investor počas posledného štvrťroku 2022 akcie vo veľkom aj nakupoval.

Stávka na dobité spoločnosti

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa