Najväčší žrút elektriny v domácnosti? Chladnička

Podľa štatistík dodávateľov elektriny minie priemerná domácnosť na chladenie a mrazenie potravín viac ako pätinu svojej spotreby elektriny. Chladnička a mraznička, či už samostatne stojace, vstavané a kombinované, patria k najväčším elektrospotrebičom v domácnosti, navyše pracujú non-stop. Preto sa oplatí myslieť na ich energetickú náročnosť pri kúpe, ale aj pri ich každodennom používaní.

Informácie o energetickej náročnosti spotrebičov možno vyčítať z energetických štítkov, ktoré sú jednotné v celej EÚ. Okrem triedy energetickej účinnosti (A+++ až D) uvádzajú aj údaje o ročnej spotrebe energie v kWh či vody, objeme, hlučnosti alebo kapacite priestorov na uskladnenie. Parametre i zodpovedajúce piktogramy sa líšia v závislosti od jednotlivých druhov elektrospotrebičov.

Od júla 2012 sa na trh môžu uvádzať len chladničky a mrazničky v triede A+ a vyššej. Od júla 2014 sa nároky opäť zvýšia na triedu A++. Pre orientáciu: zariadenie triedy A+ spotrebuje o štvrtinu menej energie ako zariadenie triedy A. Pri zariadení triedy A++ je úspora približne 45 percent. Samozrejme, kúpna cena úspornejšej chladničky je vyššia. 

Priestor chladničky by mal byť využívaný aspoň na 70 percent, pri kúpe sa na jednu osobu zvykne počítať s s objemom 50 až 70 litrov. Pre bežnú prevádzku postačuje v chladničke teplota 5 °C a v mrazničke −18 °C. Znížením teploty o stupeň, narastá spotreba energie o približne 5 až 6 percent.

Orientačné porovnanie spotreby elektriny*
Energetická trieda Ročná spotreba elektriny** Ročné náklady na elektrinu***
A+ 305 kWh 42,70 €
A++ 235 kWh 32,90 €
A+++ 175 kWh 24,50 €
*kombinovaná chladnička s mrazničkou (objem chladničky do 350 l, objem mrazničky do 100 l; **cena za kWh elektriny 0,14 €; ***orientačná spotreba, reálna spotreba závisí od kontrétneho typu
PRAMEŇ: eTREND

Najväčší žrút elektriny v domácnosti? Chladnička