24. februára 2022, presne v deň ruskej invázie na Ukrajinu, vyšla nová edícia „Triumfu optimistov“. Ide o globálnu databázu investičných výnosov pokrývajúcu históriu posledných 120 rokov.

John Authers z nej vybral tie najzaujímavejšie paralely pre investovanie v súčasnej dobe poznačenej vysokou infláciou a vojenským konfliktom. Tu je päť najdôležitejších z nich:

Ani pri vojne netreba akcie opustiť

Aj napriek posledným pomerne vysokým stratám akciových trhov, vojna nie je dôvod na to, aby investor akcie predával. V každej krajine, aj tej sužovanej vojnou, nakoniec akcie za posledných 120 rokov rástli. Jedinou výnimkou je Rakúsko, ktorého prvá svetová vojna pripravila o ríšu.

Priemerne akcie získali až 5,3 percenta v reálnom vyjadrení ročne, o 3,2 percenta viac ako dlhopisy. Najväčší prírastok zaznamenali americké akcie, až 6,7 percenta. Najmenší talianske akcie, iba tesne nad dvomi percentami. Práve štáty, ktoré vojny prehrali, zaznamenali najnižšie prírastky akciového trhu.

Najhorší čas na nákup akcií

Ak existuje zlý čas na nákup akcií, je to obdobie nízkych úrokových sadzieb. Presne ako v súčasnosti, keď reálne úrokové sadzby dosahujú záporné výnosy. Vtedy prichádzajú straty na dlhopisoch, ako aj na akciách. Pre akciových obchodníkov môže byť potešením iba to, že dlhopisy strácajú viac ako akcie.

Inflácia škodí investíciám

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa