Azda najviac prekvapila minulý týždeň komoditné trhy správa, že zásoby ropy v Spojených štátoch vzrástli, pričom sa dostali na najvyššiu úroveň za takmer dva roky. Očakával sa pritom pokles.

Dôvodom hromadenia ropy je najmä znížená produkcia rafinérií najmä na stredozápade USA. Ropné zásoby sa v týždni do 17. mája zvýšili o 4,7 milióna barelov (1 barel = 159 litrov). Analytici počítali s poklesom o 599-tisíc barelov. Celkové ropné zásoby v USA sa tak dostali na 476,8 milióna barelov, čo je najvyšší objem zásob od júla 2017. Najmä vo štvrtok sa ceny ropy pod vplyvom tejto správy výrazne oslabili.

Okrem toho sa investori obávajú, že dlhodobá obchodná vojna by mohla zabrzdiť ekonomický rast a tým aj dopyt po rope.

Ľahká americká ropa si odpísala za jediný deň 5,7 percenta, zatvárala na úrovni 57,91 dolára za barel a dostala sa na vyše 2-mesačné minimum. Severomorská ropa Brent, ktorá je považovaná za medzinárodnú referenčnú cenu, zlacnela o 4,5 percenta na 67,76 dolára za barel.

Prudký pokles, pomalý rast

V závere uplynulého týždňa však už ceny ropy vzrástli o viac ako jedno percento pred predĺženým víkendom v USA a Spojenom kráľovstve. Za celý týždeň ale zaznamenali najstrmší pokles v tomto roku. Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júli v závere týždňa zdražel na 58,63 dolára, no za celý týždeň cena WTI klesla približne o 6,4 percenta, najviac od decembra 2018.

Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla na 68,69 dolára za barel, ale za celý týždeň klesla o 4,5 percenta.

Na začiatku tohto týždňa sa ceny ropy po výraznom poklese v minulom týždni a oslabovaní na začiatku obchodného dňa vrátili k rastu, pričom cena ropy Brent sa dostala nad 70 dolárov za barel. Ceny ropy podporilo rastúce napätie na Blízkom východe a znižovanie ťažby zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov.

Čiastočne ceny ropy podporila aj stále nedoriešená kauza okolo kontaminovanej ropy z Ruska cez ropovod Družba. V pondelok boli pritom americké trhy zatvorené pre štátny sviatok Deň obetí vojny, ale v utorok ráno ľahká americká ropa v elektronickom obchodovaní zdražela na úroveň 59,18 dolára za barel. Severomorská ropa Brent, naopak, zlacnela na 68,71 dolára za barel.

Irán nevie, čo s ropou

Vývoz

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa