Na Slovensku je takmer 70 percent rodinných domov starších ako 40 rokov, celkovo 750-tisíc z vyše milióna. Až 40 percent je nad 60 rokov. Väčšinou (takmer 63 percent) sú vykurované zemným plynom. V čase energetickej krízy sú tieto štatistiky veľkým varovným signálom.

Dve tretiny rodinných domov by bolo potrebné v nejakom rozsahu zrenovovať, čo by pomohlo ušetriť nemalé náklady na vykurovanie a celkovú spotrebu energií. Podľa tvrdení organizácie Budovy pre budúcnosť (BpB) až tretinu (približne 340-tisíc rodinných domov) možno považovať za energeticky neefektívne a potrebuje takmer celkovú obnovu. „Ide o domy, ktorých strecha, fasáda a okná sú staršie ako 20 rokov. Dostali sa na hranu životnosti a ich obnova je naozaj potrebná. Potenciál na čiastočnú obnovu má ďalších 380-tisíc domov (35 percent zo všetkých domov),“ uviedol analytik BpB Richard Paksi.

Aj napriek zastropovaniu sa ceny energií s najväčšou pravdepodobnosťou nevrátia na úrovne pred pandémiou. Faktúry za energie tak budú tvoriť oveľa väčšiu časť výdavkov domácností ako doteraz. Predovšetkým v prípade starších a energeticky neefektívnych domov.

Zateplením sa to začína

Investícia do zvýšenia energetickej hospodárnosti domu sa dnes javí ako jedno z najlepších riešení, čo robiť s úsporami, odporúča R. Paksi. Komplexnou obnovu, v rámci ktorej sa zateplí strecha, fasáda, vymenia sa okná a prípade sa nainštaluje obnoviteľný zdroj ako fotovoltika či tepelné čerpadlo, je podľa neho možné znížiť spotrebu energie o viac ako 70 percent. „Už len také zateplenie strechy však dokáže znížiť spotrebu približne o 15 percent.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa