Neoslovil však známych dizajnérov, ale v tom čase len začínajúce slovenské štúdio Werkemotion. Jeho zakladateľ a šéf Bystrík Míček pritom Agromehaniku oslovil na najväčšej svetovej výstave poľnohospodárskych strojov v nemeckom Hannoveri, kam vycestoval len pár mesiacov po založení firmy.

„Zaparkoval som tam auto, dal na seba sako a za jeden deň som obehol celé expo. Pýtal som sa ľudí, či nepotrebujú dizajn, rozdával vizitky,“ spomína. Slovinci sa mu ako jediní ozvali, no keďže jeho návrhy boli typovo iné, aké mala firma v portfóliu, požiadali ho, aby zaslal nové nákresy.

Záujem stúpol

„Od prvého kontaktu do podpísania zmluvy prešiel necelý rok. V polovici roku 2014 začal komplexný vývoj a prvá finálna prezentácia dokončeného funkčného výrobku bola v auguste vlaňajška,“ hovorí B. Míček. V kontexte priemyselného dizajnu ide však o štandardnú dĺžku, ktorá zahŕňa kresby prvotných konceptov, 3D modely, výrobné 3D dáta, vizualizácie, vypracovanie zmenšeného modelu a nakoniec aj výrobu dielov pre prototyp v skutočnej veľkosti.

Model slovinského traktora so slovenským dizajnom Agromehanika predstavila vlani v novembri opäť v Hannoveri a ohlasy boli viac ako pozitívne. „Prakticky za posledný pol rok, odkedy je produkt v predpredaji, Agromehanika eviduje výrazne zvýšenie záujmu o nový model traktora. Počas prvých dvoch mesiacoch, kedy sme ho prezentovali, sme zaznamenali desiatky reálnych záujemcov, čo v porovnaní s prezentáciami klientových predchádzajúcich modelov bol enormný nárast,“ opisuje B. Míček.

Mladí slovenskí dizajnéri navrhli „sexi“ traktor. Záujem o nový model výrazne stúpol

Šéf Werkemotion Bystrík Míček pri prezentácii nového modelu Zdroj: Werkemotion

Zákazka ich preverila

Agromehanika dovtedy pri svojich traktoroch neriešila dizajn. „Celkovo sektor traktorov nebol dlhodobo historicky zasiahnutý dizajnom, okrem svetovo najväčších značiek. Traktor ako produkt je definovaný ako úžitkový produkt a tie často boli podceňované, čo sa týka dôležitosti estetiky na predaj,“ vysvetľuje šéf Werkemotion.

Nový model však predstavoval pre mladých dizajnérov, ako aj pre Agromehaniku, výraznú zmenu. Vývojári a konštruktéri v Slovinsku si museli zvyknúť, že 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa