Rozhodnutie amerického Fedu agresívne zvýšiť úrokové sadzby v boji proti inflácii, ktorá sa ocitla na 40-ročnom maxime, podľa mnohých analytikov zapríčiní, že ekonomika sa dostane do recesie.

Táto inflácia, ktorá postihuje najmä spotrebiteľov, je obrovským problémom pre technologický sektor, pretože technologické produkty a služby sú prvé, ktoré sú na rane pri znižovaní spotrebiteľských výdavkov. Ľudia majú tendenciu obmedzovať svoje nie nevyhnutné nákupy, zatiaľ čo spoločnosti odkladajú svoje investície, napríklad do nového hardvéru.

Kontroverzný investor G. Soros v tomto roku už vo veľkom objeme zainvestoval najmä do sektoru elektromobility. Jeho investičná téza mu zatiaľ nevychádza. Investičný fond Soros Fund Management stratil v tomto roku až dve tretiny hodnoty. Za posledný kvartál ale hodnota Sorosovho portfólia medzikvartálne vzrástla o 4,3 percenta na takmer 5,3 miliardy dolárov.

NYSE Opens Monday Morning
Neprehliadnite

Kata akciových trhov by Wall Street najradšej vyhnal. Sekeru do rúk mu dali aj investičné banky

G. Soros zdvojnásobil svoju akciovú pozíciu v spoločnosti Rivian a vytvoril si tiež nové pozície v čínskej spoločnosti Nio a v americkej spoločnosti Lucid Motors.

Podiel fondu v Riviane sa počas roka navýšil o 20 miliónov akcií za zhruba dve miliardy dolárov, avšak investícia sa dosiaľ veľmi neoplatila, keďže ceny akcií firmy naďalej výrazne klesajú. K 1. októbru vlastní Soros akcie Rivianu, ktorých trhová hodnota dosahuje zhruba 538 miliónov dolárov. Rivian napriek tomu naďalej tvorí najväčšiu pozíciu v portfóliu Sorosovho fondu.

Akcie Rivian od svojho ročného maxima, ktoré je vo výške 179,47 dolára sa prepadli o 75 percent na súčasnú úroveň 29 dolárov.

Sorosova investícia v luxusnom výrobcovi elektromobilov Lucid Group má hodnotu približne 274-tisíc dolárov, keď fond získal 15 240 akcií spoločnosti. G. Soros si vytvoril akciový podiel aj v čínskej spoločnosti Nio, naopak zbavil sa svojej pozície v ďalšom elektromobilovom startupe Fisker a v americkej automobilke General Motors.

Stávka na technológie

V posledných mesiacoch tohto roka sa G. Soros rozhodol využiť pokles akcií „Big

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa