Garantované úvery so zárukou štátu nenapĺňajú očakávania, s ktorými štát do nich vstupoval. Vtedy hovoril, že pripravil pomoc v hodnote miliárd eur, no tieto programy objemy zďaleka nedosahuje. Namiesto miliárd poskytli banky firmám len stovky miliónov eur.

Veľká garančná schéma mala dosiahnuť pol miliardy eur mesačne, no jej objem je oveľa nižší, ako pôvodne očakávaný rozsah čerpania. „Objem doteraz načerpaných úverov s Antikorona zárukou od Eximbanky SR je momentálne 51,5 milióna eur. Ide o úver v objeme od dvoch do dvadsať miliónov eur.

Odklad splátok sa skončil, problémy ostali? Hlavne s bankou komunikujte
Neprehliadnite

Odklad splátok sa skončil, problémy ostali? Hlavne s bankou komunikujte

Väčší objem eviduje Slovak Investment Holding (SIH), ktorý sa na takzvanej veľkej garančnej schéme podieľa. V rámci programu SIH Antikorona záruka 2dve komerčné banky poskytli úvery v celkovej hodnote 465 miliónov eur v programe SIH antikorona záruka. Objem poskytnutých úverov v rámci týchto dvoch programov je teda viac ako 516 miliónov eur. Je to teda suma, s ktorou sa počítalo za zhruba mesiac. Ak vezmeme do úvahy, že veľká garančná schéma funguje približne od júla minulého roku, do konca minulého roka mali garancie dosiahnuť tri miliardy eur. Prvé úvery v rámci tejto schémy poskytli banky koncom druhého štvrťroku. Podľa pôvodných plánov sa mala garančná schéma na konci roka skončiť, no jej platnosť je predĺžená až do konca júna.

Pri žiadnom z garantovaných úverov sa zatiaľ záruka neuplatňovala. Dôvodom je, že na splácanie úverov platí ročný odklad.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa