Minister financií Eduard Heger opäť označil boj proti daňovým únikom za svoju prioritu. Stanovil si merateľný výsledok – do konca volebného obdobia sa má znížiť objem peňazí, na ktorý má štát nárok, no nie je schopný ich vybrať.

Cieľom rezortu financií je do konca volebného obdobia znížiť daňovú medzeru na dani z pridanej hodnoty zo súčasných 17,5 percenta potenciálneho výnosu na európsky priemer, ktorý je na úrovni od desať do dvanásť percent. „Nechceme zvyšovať dane, chceme zabezpečiť efektívny výber daní,“ povedal minister financií.

Prísnejšie kontroly

Ministerstvo plánuje zaviesť takzvané simultánne daňové kontroly. Keď sa bude daňová kontrola zaoberať nejakou transakciou, všetky strany tejto transakcie bude preverovať súčasne. Je to prístup, ktorý sa už uplatňuje pri transakciách, ktoré smerujú do zahraničia. Ministerstvo chce tento princíp uplatňovať aj na domáce subjekty.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) prichádza na 17. rokovanie vlády SR v Bratislave 7. mája 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Sen ministra financií o platení daní sa môže rozplynúť

Finančná správa dostane do rúk nástroj, ktorý jej umožní pri podozrení z daňového úniku preveriť kompletne celý podnikateľský reťazec v rámci jednej daňovej kontroly. „Pri podozrení voči jednej firme budú v jednom kontrolnom procese skontrolované aj všetky ostatné subjekty, ktoré sa mohli na podvode zúčastniť,“ uviedlo MF SR. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa