Povinne bude treba registrovať na úradoch každú izbu, byt či dom, ak je využívaná na krátkodobý prenájom. Poskytovatelia ubytovania, ktorí prenajímajú v EÚ nehnuteľnosti cez digitálne platformy ako Airbnb majú totiž čoskoro odovzdávať mestám a obciam viac údajov.

Rozhodla o tom v marci tohto roka Európska komisia aj príslušní ministri členských štátov EÚ. To prinesie povinnosť štátom zriaďovať vnútroštátne „jednotné digitálne kontaktné miesto“ na prenos takýchto údajov. Kým samosprávy tento krok vítajú, napríklad aj kvôli lepšiemu výberu daní, z trhu zaznievajú aj ďalšie hlasy.

Povinná výmena informácií

Digitálne platformy zatiaľ nemôžu osobné údaje o poskytovateľoch ubytovania zdieľať kvôli prísnym pravidlám EÚ na ochranu osobných údajov. Najnovšie tiež namietajú, že sa na ne kladú neprimerané požiadavky na zhromažďovanie dát. Európska komisia (EK) chce totiž situáciu vyriešiť tým, že zavedie povinný registračný proces pre hostiteľa.

Každý poskytovateľ ubytovania by tak získal jedinečné registračné číslo a ním by sa preukazoval. Údaje vytvorené podľa tohto návrhu v súhrnnej forme prispejú k lepšej štatistike cestovného ruchu, ktorú vytvára Eurostat a budú sa využívať v pripravovanom európskom dátovom priestore pre cestovný ruch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa